„Blahoslavení ste, keď vás pre mňa hanobia a prenasledujú a hovoria o vás všetko zlé;“ (Mt 5:11)
Ak žiješ zbožným životom, už len tvoja prítomnosť môže niektorých dráždiť. Príklad, ktorý dávaš, je výčitkou pre človeka, ktorý nežije zbožným životom. Nie je to ani tak to, čo robíš, ale to, kto si, za čím si stojíš, čomu veríš a koho nasleduješ, čo takého človeka dráždi.
V blahoslavenstvách Ježiš povedal: „Blahoslavení prenasledovaní pre spravodlivosť, lebo ich je kráľovstvo nebeské.“ (Mt 5:10)
Spravodlivosť je vo svojej podstate konfrontačná. Aj keď ju nekážeme, konfrontuje sa so zlobou už tým, že je s ňou v protiklade. Ježiš zdôraznil: „Každý totiž, kto zle robí, nenávidí svetlo a nejde na svetlo, aby jeho skutky nevyšli najavo.“ (J 3:20)
Prenasledovanie sa môže prejavovať rôznymi spôsobmi. Niekedy prostredníctvom násilia. Napríklad všetci apoštoli okrem jedného zomreli mučeníckou smrťou. V priebehu cirkevných dejín milióny kresťanov tiež zomreli ako mučeníci, pretože odmietli zaprieť svoju vieru v Ježiša Krista.
Dokonca aj v západnom svete čelíme prenasledovaniu, hoci nie na takej úrovni ako mnohí veriaci na celom svete. Prenasledovanie sa neobmedzuje len na to, že vás niekto udrie alebo ohrozí. Môže zahŕňať aj obťažovanie alebo dokonca zosmiešňovanie.
Možno ťa ľudia kvôli tvojej viere vylúčili. Možno vieš, aké to je stratiť pracovné miesto pre svoj záväzok voči Ježišovi Kristovi alebo byť v rodine čudný pre svoje presvedčenie veriaceho. Aj to je prenasledovanie.
Čo však o tom hovorí Biblia? V Matúšovi 5:10-11 sa píše, že sme požehnaní, čo je slovo, ktoré sa v tomto úryvku dá preložiť aj ako „šťastní“. Ak máš čisté srdce, si milosrdný a všetky ostatné veci, ktoré blahoslavenstvá vymenúvajú, potom konáš ako Ježiš. A to bude niektorým ľuďom vadiť.