fbpx
5 spôsobov ako budovať svoj charakter

Napísal:

Martin Viglaš

tvorca webov, teológ, komunikátor

Prečítate za: 3 min.

 

Vždy som obdivoval ľudí, ktorí mali charakter. Ktorí sa vedeli správne zachovať aj v ťažkých situáciách. Ktorých len tak niečo nerozhodilo. A pravdupovediac, chcel by som takým človekom byť. Tu je mojich 5 spôsobov, ako budovať svoj charakter.

 

1. Robiť niečo, čo vyžaduje pravidelnosť

Všetko, v čom treba dodržiavať pravidelnosť je silnou skúškou. Pravidelné čítanie Biblie, alebo pravidelné športovanie, všetko to vyžaduje pravidelnosť. Ísť si zabehnúť 5km, to je v pohode. Ale chodiť behať 5km každý týždeň, to už chce pevný charakter. Vstať raz na autobus o 5:30 je v pohode. Ale vstávať tak 5x do týždňa 10 rokov v kuse – to chce veľkú dávku odhodlania. Ale práve v týchto veciach sa buduje charakter.

 

2. Vyznávať svoje hriechy, uvedomiť si svoje chyby

Každý vidí chybu, ak ju spraví niekto iný. Ale ak ju spravím ja, už to také jasné a jednoduché nie je. Priznať si, že som urobil chybu nie je vždy ľahké. Ale je to nevyhnutné, ak chcem budovať svoj charakter. V Biblii sa píše „vyznávajte si navzájom hriechy a modlite sa za seba, aby ste boli uzdravení.“ Ak neviem, že som chorý, nebudem sa liečiť. Ale ak sa nebudem liečiť, tak nakoniec môžem zomrieť.
Práve preto je dôležité sa každý deň aspoň na chvíľu zastaviť a zhodnotiť. Najlepšie v modlitbe. Čím konkrétnejšie tým lepšie. Prosiť Pána o pravdivý pohľad na veci. Vyznať čo je zlé. Rozhodnúť sa pre dobré. Nikdy to nebude dokonalé. Ale v našom vntúri musí byť tá neuhasiteľná túžba po dokonalosti. Po svätosti. Bez toho sa charakter budovať nedá.

 

3. Obklopiť sa charakternými ľuďmi

To znie celkom jednoducho, ale nie je to tak. Ale – budeš sa podobať svojím charakterom na ľudí, ktorých počúvaš, o ktorých sa zaujímaš, ktorých obdivuješ. Môže to byť ktokoľvek, ale je jasné, že ak si budeš hlavu plniť množstvom bezcharakterných ľudí, charakterného človeka to z teba neurobí.
Práve preto, ak máš možnosť sa stretnúť s človekom, ktorého charakter obdivuješ, urob to. Nechaj sa ním viesť, formovať jeho názormi, inšpirovať jeho myšlienkami. Pozvi ho na obed, zavolaj na kávu, pýtaj sa a počúvaj. Ponúkni mu pomoc, snaž sa s ním byť. To je spôsob, ako sa niečo naozaj naučiť.

 

4. Čítať, počúvať, nikdy sa neprestať učiť

Možno máš problém nájsť v tvojom okolí niekoho takého, ako som spomínal v treťom bode. Ale – v dnešnej dobe internetu – sa s takými ľuďmi nemusíš stretnúť osobne (aj keby to bolo najlepšie). Existuje niekoľko naozaj dobrých kníh, ktoré sa oplatí prečítať, kázní či prednášok, ktoré sa oplatí si vypočuť. Zdrojov na webe je neúrekom. Napr. www.chcemviac.com, ale určite nájdeš aj iné.

 

5. Slúžiť

Toto slovíčko nie je veľmi populárne. Ale ak niekomu slúžiš, pomáhaš, a nič za to nedostávaš, v skutočnosti dostávaš strašne veľa. Pán Boh si používa takéto chvíle na to, aby budoval tvoj charakter. Ten sa neukáže, keď všetko ide ako po masle, keď vidíš za sebou výsledky, ale práve vtedy, keď sa veci nedaria, keď treba jednoducho makať, a výsledky aj tak nevidno. Keď treba poumývať riad, a nikomu sa nechce, keď treba poupratovať izbu niekomu, kto je chorý, alebo pomôcť niekomu, kto mi to nebude môcť vrátiť. Je to ťažké, ale – kto povedal, že budovať charakter je ľahké?
Nie je to ľahké, ale je to veľmi dôležité.

 

Akým spôsobom budujete svoj charakter vy?

Zverejnené: 18. októbra 2012
Tagy:

Ďalšie články od martina

Loading RSS Feed