fbpx
Ako byť nad vecou v každej situácii

Napísal:

Martin Viglaš

tvorca webov, teológ, komunikátor

Prečítate za: 3 min.

 

keď vieš, že to najlepšie ešte len príde

V živote človek čelí rôznym situáciám. Ako ale všetky zvládnuť s nadhľadom a v pohode?

Môj šéf, Slavo, má k situáciám, ktorým čelí zaujímavý postoj. Či je to príjemné, alebo nepríjemné, musíš tým jednoducho prejsť. Môžeš byť nazlostený, netrpezlivý, nepríjemný k svojmu okoliu, alebo sa upokojíš, a začneš sledovať situáciu akoby zvonku. Ako sa to vyvinie. Ako sa zachováš. Aké rozhodnutie spravíš.

 

Keď sa z teba stane takýto pozorovateľ, zrazu veci vyzerajú ináč, ako keď si v záplave emócií a v centre diania. Ako sa ale do takej pozície dostať? Niekto by teraz možno čakal nejaké poviedky o sebaovládaní alebo sebazdokonaľovaní, ale myslím si, že toto, aj keď to v niektorých prípadoch môže fungovať, z dlhodobého a komplexného hľadiska je cesta do pekla a je len otázkou času, kedy príde situácia, ktorú týmto spôsobom jednoducho nezvládnete.

 

Čeliť situáciám, ktoré sa vás veľmi bytostne a osobne dotýkajú nie je ľahké. Nie sme len rozumové bytosti, ktoré si dokážu všetko logicky zdôvodniť. Je tu aj druhá strana mince. Emócie.

 

Keď každý deň znásilnia vo svete stovky mladých dievčat, ktoré nepoznáš, nezasahuje ťa to. Ak by sa ale niečo stalo tvojej milovanej dcérke, je to úplne iná vec, nad ktorú sa len tak ľahko povzniesť nevieš. Osobne si myslím, že je to úplne nemožné. Sú situácie a situácie.

 

Napriek tomu, verím, že existuje cesta von aj z tých najťažších situácií, ktorým budete v živote čeliť. (Bohužiaľ, nie je otázka, či takéto situácie prídu alebo nie, otázka je len, ako sa k nim postavíte, pretože určite prídu).

 

V Biblii hovorí Ježiš príbeh o dvoch mužoch. Obaja boli plní energie, mali rovnaké podmienky, ale jeden z nich uspel a ten druhý zlyhal. Rozdiel bol v ich počiatočnom nastavení. Kým jeden očakával, že ťažké situácie určite prídu, ten druhý s nimi nerátal. Cesta toho druhého bola na začiatku veľmi ľahká, jednoduchá a príjemná. Za málo času a „peňazí“ dostal veľa muziky. Až kým nenarazil. Až kým neprišla ťažká situácia. Vtedy sa mu celý jeho život rozpadol ako domček z karát.

 

Ako teda byť nad vecou v každej situácii v živote? Ježiš hovorí, že sa to stane jednocho. Treba počúvať jeho slová a plniť ich. Ja to skúsim rozmeniť na drobné.

 

Ako byť nad vecou v každej situácii?

 

1. Potrebuješ vidieť kontext

Pozerať sa na svoj život z väčšej diaľky. Ježiš hovorí, že smrťou sa život nekončí. Hovorí, že budeme žiť večne. Ak máš tento pohľad na život, potom udalosti, ktoré zažiješ a rozhodnutia, ktoré urobíš majú oveľa väčší dopad, ako len na tých pár rokov tu na zemi. Ale znamená to rovnako, že to čo zažiješ tu na zemi nie je definitívny koniec príbehu. To, čo sa ti zdá ako neriešiteľná situácia, ako totálny koniec, ako zmarenie všetkých tvojich snov, nádejí nie je posledná vec. Je tu ešte niečo viac.

 

2. Potrebuješ sa prestať zameriavať na seba

Ak hľadáš riešenie, nenájdeš ho v sebe. Nepomôže ti naplniť všetky tvoje potreby, ciele, ašpirácie, túžby. Je to čierna diera. Čím viac to budeš napĺňať, tým viac budeš cítiť, aký si v skutočnosti prázdny.

Rovnako nepomôže ani cesta sebazdokonaľovania. Prečo?

Nikdy sa dokonalým nestaneš. To, že sa budeš snažiť byť dokonalým ti v konečnom dôsledku neprinesie na miske nebeských váh žiadne výhody.

 

3. Potrebuješ sa zamerať na niečo väčšie, na niečo čo ťa presahuje

Potrebuješ pevný bod.

Archimedes povedal: “ „Dajte mi pevný bod vo vesmíre a pohnem Zemou.“

Každý z nás potrebuje pevný bod. Bod, o ktorý sa dá oprieť, keď všetko ostatné zlyhá. A povedzme si narovinu, veľa pevných bodov v živote nemáme. V skutočnosti, práve keď sa naše pevné body zatrasú, vtedy to poriadne zatrasie aj nami.

 

Riešenie je mať pevný bod, ktorým nič nedokáže otriasť. Ale taký je len jeden. Môže to vyznieť prvoplánovo ale Ježiš je tým pevným bodom, na ktorom keď postavíš svoj život, môžeš byť nad vecou v každej situácii.

Na záver už len myšlienka Johna Pipera:

Ak by sme mohli byť v nebi, kde by neboli choroby, boli by tam všetci priatelia, akých ste kedy na zemi mali, a všetko jedlo, ktoré ste kedy mali radi, všetky prírodné krásy, aké ste kedy videli, všetky telesné pôžitky, aké ste kedy zakúsili, mohli by ste sa venovať všetkým svojim obľúbeným činnostiam a nehrozil by tam žiaden spoločenský konflikt ani prírodné katastrofy, no nebol by tam Kristus, boli by ste s takým nebom spokojní?

Zverejnené: 7. septembra 2015

Ďalšie články od martina

Loading RSS Feed