fbpx

Napísal:

Martin Viglaš

tvorca webov, teológ, komunikátor

Prečítate za: 2 min.

 

Vďačnosť. Niečo, čo by sme mali budovať.

Počúvam knihu „God’s Holiness“ od R.C. Sproula. Jedna myšlienka ma dosť zastavila. My ľudia sa často na Boha pozeráme tak, ako keby nám On bol niečo dlžný. Ako keby sme ho my mali súdiť, alebo my sa rozhodovať, či ho budeme poslúchať, nasledovať, veriť mu. Je to naozaj tak? Nie je to presne naopak?

Mnoho ľudí rieši, prečo Boh dopustil, aby sa im stalo niečo nepríjemné, zlé, bolestivé. Ako mohol? Prečo ja? Je Boh dobrý?

Za Ježišom raz tiež prišli nejakí ľudia a pýtali sa ho, prečo Boh dopustil, že Pilát dal vyvraždiť nejakých Galilejčanov.

Ježiš namiesto toho, aby začal nejakým rozumným spôsobom brániť Boha, urobil niečo úplne iné. Pripomenul im ešte jednu tragickú udalosť. V meste Siloe v tom čase spadla veža a zabila 18 nevinných ľudí.

A potom povedal vážnu vec: ak nebudete činiť pokánie, všetci zahyniete tak isto.

To sú silné slová aj na Ježiša.

Predstav si, že prídeš za Ježišom a opýtaš sa ho, prečo tsunami, prečo zemetrasenia, prírodné katastrofy, prečo vojny a prečo nevinní ľudia zomierajú.

A on ti odpovie – ak nebudeš činiť pokánie, zomrieš rovnako.

 

Kruté? Kruto pravdivé? Boh nám nič nedĺži. To my sme dĺžnici. My ľudia si nezaslúžime nič. Každý jeden deň, každá jedna minúta, ktorú môžeme prežiť je dar. Každá pekná chvíľa, každý úsmev, každý kúsok chleba, všetko je to dar, na ktorý nikto z nás nemá žiaden nárok. Je načase zmeniť svoj postoj.

Nikto mi nič nedĺži. Boh už vôbec nie. To ja som Jeho večným dlžníkom už len preto, že mi dovolil existovať, dýchať, zažiť tú krásu to všetko, čo už mám za sebou. Všetko, čo som dostal je bonus. Milosť. Ak nedostanem bonus, nemám sa na čo sťažovať. Nemám naň žiaden nárok. Nikdy som nemal.

 

Je to akoby ste mali 10 ľudí, odsúdených za vraždu. Každý z nich by si spravodlivo zaslúžil trest. Sudca sa však rozhodne, že 5 z nich udelí milosť.

Je to nespravodlivé voči tým ďalším 5? Vôbec nie. Oni sú predsa spravodlivo odsúdení za to čo urobili. Skôr tých 5, ktorí dostali milosť majú byť vďační.

 

Je čas aby si sa stal vďačným človekom. Dostal si veľmi veľa.

Zverejnené: 10. februára 2016

Ďalšie články od martina

Loading RSS Feed