fbpx
Kto riadi tvoj život?

 

driver

 

Ak nebudeš riadiť svoj život ty, bude ti ho riadiť niekto iný. Možno to znie trocha kruto, ale je to tak. Samozrejme, nechcem tým povedať, že Boh nekoná, ale je veľmi veľa vecí, ktoré môžeme ovplyvňovať, pretože nám dal slobodnú vôľu.
Poznáte to. Príde nejaký voľný deň. Nemáte čo robiť. Sadnete pred PC. Skontrolujete FB. Mail. Pozriete nejaké video. Zahráte nejakú hru. Potom možno pozriete nejaký seriál. Vypnete PC. Idete do postele. A deň je fuč. V lepšom prípade ste takto prežili len pár dní. V horšom, možno aj roky. Scenár nemusí byť presne takýto, princíp je ten, že ak si nenaplánujem, čo chcem robiť, tak sa životom nejako pretlčiem, a to, čo budem robiť mi naplánuje a zariadi niekto iný.
Keď Boh hovorí, aby sme vykupovali čas, myslím, že je to práve preto, že vie, akí sme náchylní len tak “prežívať” namiesto toho, aby sme žili zmysluplne. “Ak neviem kam idem, aj sa tam dostanem.”
Na to, aby som žil zmysluplne, potrebujem mať cieľ. Víziu. Niečo, čo ma ženie do predu. Konečný bod. To ako to bude vyzerať. Čo to je?
Niekto sa chce naučiť rýchlo čítať. A tak si kúpi knihu rýchločítania. Každý deň pri nej strávi 20 minút, a po polroku zistí, že číta 10x rýchlejšie ako predtým. Mission completed.
Alebo. Chcem zabehnúť polmaratón. Každý týždeň začnem behať. Začnem na 1km. A postupne každý mesiac pridávam 500m. Za rok už behám 13km. A do dvoch rokov ho zabehnem. Mission completed.
Princíp je vo všetkom rovnaký. Ak si vyhradím čas na niečo, tak už sa nezabudnem pred PC, lebo viem, že na to, aby som zabehol polmaratón, potrebujem pravidelne trénovať, a preto sa zdvihnem zo stoličky a idem behať. Pretože mám plán a aj cieľ.
Takže. Možno by nebolo odveci si sadnúť, a porozmýšľať nad svojím životom. Najlepšie si všetky dôležité myšlienky zapísať. Ako chcem prežiť svoj život? Čo chcem, aby o mne hovorili ľudia na mojom pohrebe?
Mne zatiaľ vychádza niečo ako: „Život tohto človeka ma priviedol k Pánovi Ježišovi a pomohol mi spoznať Boha bližšie.“
Keď to raz dostaneme na papier, môžeme to rozmeniť na drobné. A na základe toho si zadefinovať priority a aj čas. A nakoniec – začať žiť zmysluplne.

Aké sú tvoje ciele pre život?
Čo chceš aby o tebe ľudia hovorili na tvojom pohrebe?
Píšte do komentárov.

Zverejnené: 9. augusta 2012
Tagy:

Martin Viglaš

web creator, komunikátor, freelancer

Miluje technologické novinky, rád sa učí a skúša nové veci, chce niekedy zabehnúť maratón, je šťastne ženatý a má (zatiaľ) štyri deti. Verí, že zmysel života sa neskrýva v chodení do práce, zveľaďovaní majetku, nezabudnuteľných zážitkoch ani v rodinných vzťahoch.

Ďalšie články od martina