fbpx
Eliáš a opensong

Napísal:

Martin Viglaš

tvorca webov, teológ, komunikátor

Prečítate za: 3 min.

 

Poznáte ten pocit, kedy si myslíte, že ste sám vojak v poli? Že nie je nikto, kto by sa postavil na vašu stranu? 

Eliáš sa takto cítil, keď bol na vrchu Choreb (utekal Jezábel, ktorá ho chcela zabiť za to, čo Boh cez neho urobil na vrchu Karmel – keď zosmiešnil 450 Baálových prorokov a ukázal, že žiaden Baál neexistuje 🙂 ) Ak ste o tom ešte nečítali, tak 1. kniha Kráľov 18 a 19 kapitola – kľudne si to prečítajte aj hneď, blog počká…

Veľmi silný príbeh viery však? Mne sa len vždy zdalo vtipné to Eliášovo rozmýšľanie, keď si myslel, že on je ten jediný, kto ostal pri Hospodinovi (19:10), resp. to ako ho Boh vyviedol z omylu (19:18). Ako mohol byť Eliáš taký naivný? A ako sa asi cítil, keď mu Boh povedal, že má ešte ďalších 7000 ľudí, ktorí mu ostali verní. Asi sa cítil hlúpo. Trápne. Zahanbene.
Človek by si povedal, že sa mu také niečo nemôže stať. Až kým sa také niečo nestane.

Vždy som bol nadšencom pre počítače a software. A keď som sa stal kresťanom, tak som hľadal spôsoby, ako využiť „modernú techniku“ na budovanie Božieho kráľovstva. Pred niekoľkými rokmi som objavil program, ktorý je zadarmo, a dokáže veľmi pekne premietať texty piesní cez projektor na stenu. Stačí počítač, projektor a tento program. Zabudnite na papierové spevníky. Listovanie pomedzi piesne v strese, že nenájdete tú správnu pieseň skôr, ako skončí jej prvá sloha. Možno ho poznáte, volá sa Opensong.
Medzi jeho hlavné prednosti patrí:

*  premietanie textov piesní v peknom grafickom prevedení, ktoré je možné modifikovať
* v slovenčine je množstvo mládežníckych spevníkov (dokonca aj celý Evanjelický spevník, ktorý sa používa na bohoslužbách je tam!)

* veľkou výhodou je, že si môžete celý program stretnutia (poradie piesní, Biblických veršov, poprípade prezentáciu či video) pripraviť vopred, a potom počas stretnutia šetríte čas aj nervy 🙂 – réžia stretnutia je teda oveľa jednoduchšia a prehľadnejšia
* priemieta Biblické verše (sú v ňom skoro všetky Slovenské preklady Biblie)
* premieta prezentáciu, ktorú si môžete jednoducho vytvoriť priamo v programe (najnovšia verzia podporuje dokáže prezentovať aj powerpoint či openoffice prezentácie
* najnovšia verzia dokáže prehrávať video cez VLC prehrávač
* dokáže spustiť akúkoľvek externú aplikáciu

print01Takže, ako vidíte je to v celku užitočný program. A Eliáš? No, pravdupovediac, myslel som si, že som jediný nadšenec tohto softwareu na Slovensku. Keďže som nemal toľko času, tak som si do tohto programu pridával piesne sám, postupne, ako sme potrebovali na mládeži. Používal som ho v češtine, lebo slovenský preklad rozhrania som nemal. O Slovenských Bibliách som ani nerozmýšľal, podarilo sa mi síce nejako dostať dnu Roháčkov preklad, ale ďalej som sa veľmi pohnúť nevedel. Povedal som si ale, že chem aby sa o tomto programe dozvedelo viac ľudí, tak že o ňom niečo napíšem. No, ale ako som tak hľadal, narazil som na Slovenskú stránku jedného baptistického zboru, ktorá mi vyrazila dych.

Nielen, že bola aktuálna a funkčná (čo teda je na slovenské pomery nadštandard), ale bol na nej Opensong. V Slovenskom preklade. So Slovenskými Bibliami. So Slovenskými spevníkmi – a hneď niekoľkými – a čo mi vyrazilo dych úplne, že tam bol dokonca EVANJELICKÝ SPEVNÍK.  Ak by to nestačilo, je tam kompletný návod na to, ako si nastaviť program v počítači, aby všetko fungovalo tak ako má a tiež pár rád a trikov z praxe. (Za týmto dielom sú chlapíci od Baptistov z klenovca, už sme v kontakte a verím, že spolupráca bude naozaj požehnaná.)

Eliáš nebol sám. A ani ja ako fanúšik Opensongu nie som. Cítim sa síce podobne ako on, keď to zistil – teda niečo medzi trápne – hlúpo – zahanbene ale na druhej strane rád – povzbudený a natešený že dobré veci sa šíria.

Ak vás tento program zaujal, poprípade máte nejaké vylepšenia, doplnky, ktoré som tu nespomenul napíšte do komentárov. Ak by ste mali nejaký nápad, ako program vylepšiť, alebo rozšíriť medzi kresťanov na Slovensku, určite sa oň podeľte. Verím, že Eliášov je nás tu viac.

Ak si program chcete stiahnuť a začať používať odporúčam stránku: http://bjbklenovec.sk

A ešte jeden tutorial v češtine (youtube):  http://tiny.cc/zh3b9 (na základnú orientáciu)

Zverejnené: 20. januára 2012
Tagy:

Ďalšie články od martina

Loading RSS Feed