fbpx
Prečo je lepšie mať 3 skutočných kamarátov, ako 100 000€?
Ak by som vám dal na výber medzi 3 skutočnými priateľmi, alebo kufríkom so 100 000€, čo by ste si vybrali?
Je zaujímavé, že mnohí bez váhania to druhé. Otázka však znie, čo je naozaj lepšie? Peniaze, alebo vzťahy? 
 
(NE)PREKVAPUJÚCA ŠTÚDIA Z HARWARDU
Jeden z najslávnejších Harwardských výskumov (a bezpochyby najdlhší) možno dokáže túto otázku zodpovedať. Výskum trvá už neuveriteľných 80 rokov, bolo doň zapojených 724 mužov ( z ktorých niektorí ešte stále žijú) a má v poradí už 4 riaditeľa výskumu. 
Štúdia začala v roku 1938 a porovnávané boli dve skupiny mužov. Študenti 2 ročníka Harwardu a ich rovestníci z najchudobnejších bostonských ulíc. Výsledkov a údajov sa nazbieralo mnoho, ale ten najdôležitejší možno niektorých prekvapí. 
Dobré vzťahy = štastný a zdravý život. 
Ak sa pýtate, čo je pre vás lepšie – či mať dosť peňazí, alebo mať kvalitné vzťahy, odpoveď je jednoznančná.
Muži, ktorí mali dostatok kvalitných sociálnych väzieb boli šťastnejší, spokojnejší, zdravší, vitálnejší a dožili sa vyššieho veku. (Celú štúdiu si so Slovenskými titulkami môžete pozrieť tu: (titulky zapnete kliknutím na ikonku bubliny vpravo dole)


Skúste sa zamyslieť nad svojím životom. Ešte som nepočul o človeku, ktorý by si na smrteľnej posteli želal mať pri sebe všetky svoje diplomy, alebo výpisy z bankových účtov, nové ferarri, čo nedávno kúpil. Na sklonku života sa neobklopujeme majetkom. Obklopujeme sa ľuďmi, s ktorými máme vzťah.
Vzťahy sú viac ako peniaze. 
 
Aj keď ste nad tým možno takto nepremýšľali, Biblia to tvrdí už dávno.
Všetko je o vzťahoch.
Vzťahy sú viac ako peniaze.
Zverejnené: 20. februára 2020
Tagy:

Martin Viglaš

web creator, komunikátor, freelancer

Miluje technologické novinky, rád sa učí a skúša nové veci, chce niekedy zabehnúť maratón, je šťastne ženatý a má (zatiaľ) štyri deti. Verí, že zmysel života sa neskrýva v chodení do práce, zveľaďovaní majetku, nezabudnuteľných zážitkoch ani v rodinných vzťahoch.

Ďalšie články od martina