fbpx
Každý potrebuje rásť

Napísal:

Martin Viglaš

tvorca webov, teológ, komunikátor

Prečítate za: 2 min.

 

Moja skúsenosť je taká, že by som aj chcel byť lepší komunikátor, lepší designer, lepší otec, lepší manžel, lepší kolega či priateľ. Ale ono sa to samo od seba nestane. Je to rokmi overená pravda. Keď sa niečomu nevenujem dlhší čas, tak sa môj skill postupne vytráca. To ma naučilo dve veci.

1. Všetko, v čom chcem byť dobrý potrebuje čas. Seth Godin hovorí, že ak chceš byť v niečom naozaj dobrý, potrebuješ tomu venovať cca. 10 000 hodín. To je pri zjednodušení, že pracovný deň má 8 hodín pracovný týždeň 5 dní, rok 250 pracovných dní 5 rokov denno-dennej práce. To zďaleka nie je málo. 

2. Ten čas si potrebujem spraviť. Dni plynú rýchlo, a ak sa venujeme všetkým tým “každodenným” záležitostiam, na to, na čom naozaj záleží nám zrazu nezvýši čas. A tak mám dve možnosti: 

Buď sa budem snažiť napratať už do aj tak preplneného kalendára ďalšie veci, ktoré pravdepodobne nestihnem, čo ma bude viesť k frustrácii.
Alebo poviem dosť. Určím si priority, preorganizujem život. Poviem si, na týchto veciach mi naozaj záleží, a vyhradím si na ne čas. Zoberiem si prázdny kalendár, a určím si, že pondelok je deň, keď sa budem venovať len rodine. Vždy a za každých okolností. A potom keď príde niekto, a povie, či sa nemôžeme v pondelok večer stretnúť. A ja poviem: “Nie, mám už program.” 

Tento princíp sa dá použiť na čokoľvek. Ak chcem duchovne rásť, a poviem si, že streda večer – 2 hodiny – sú vyhradené nie lige majstrov, ale duchovnému rastu  – a budem to dodržiavať, prinesie to tiež svoje ovocie. 

Mám pre vás jeden návrh. Súvisí s duchovným rastom. Začiatkom mája sme mali konferenciu EVS.  Prednášky sa mi naozaj páčili. Ak to myslíte s Ježišom vážne, chcem vás povzbudiť k tomu, aby ste si tieto prednášky začali počúvať. Postupne – každý týždeň, ich budeme pridávať na web chcemviac.com. A postupne, možno raz týždenne si nájdite tých 30 minút, a počúvajte. Ak sa vám budú páčiť, zdieľajte.Každý potrebuje rásť. 

Ak sa do tejto výzvy zapojíte, dajte mi o tom vedieť. Alebo lajknite našu stránku fb.com/evsko a dajte status s hashtagom #evs2014 na svoj facebook. Koncom júna vyberieme 3 z vás, ktorí získajú zadarmo najnovšiu knihu z EVS na svoju letnú dovolenku.

Zverejnené: 16. mája 2014
Tagy:

Ďalšie články od martina

Loading RSS Feed