fbpx
Kto je ten muž?

Napísal:

Martin Viglaš

tvorca webov, teológ, komunikátor

Prečítate za: 2 min.

Nikdy som sa nad tým poriadne nezamyslel, ale…

môj život ovplyvnil muž, ktorý sa narodil v maštali. Ľudia o ňom hovorili, že sa narodil mimo manželstva, že jeho mama sa prespala.

Bol tesár z najnižšej spoločenskej vrstvy. Nikdy nevydal žiadnu knihu. Nevlastnil dom, nemal ženu ani deti. Niektorí hovorili, že je ožran, ale bolo to asi preto, že sa stretával hlavne s ľuďmi, s ktorými sa nikto stretávať nechcel.

V priebehu troch rokov získal taký vplyv, že sa ho už začali báť aj politické špičky a našli si spôsob ako sa ho zbaviť.

Zomrel rovnako potupne ako sa narodil. Medzi dvoma zločincami, nahý, zbičovaný, pribitý na kríž.

Nikdy som si neuvedomil, ako sa predstava môjho „ideálneho“ života líši od toho, aký život prežil On.

Viackrát som premýšľal nad tým, aké by to bolo, keby sa mi podarilo rozbehnúť biznis, získať viac peňazí, aby som mohol viac pomáhať ľuďom ktorí to potrebujú. Samozrejme, inšpiroval ma k tomu Jeho život. Ale asi som prehliadol to, že On, napriek tomu, že nemal vôbec veľa peňazí, pomohol toľkému množstvu ľudí v celej histórii ľudstva, že Ho nik nikdy neprekoná.

Vždy je ľahké nájsť výhovorku, prečo sa niečo nedá.

Vždy je ľahké frfľať na to, že cirkev ovládajú skostnatení lídri, zabudnutí v 15. storočí, že štát ovládajú finančné skupiny, proti ktorých vplyvu nemá nikto šancu, že svet je zlý, nespravodlivý, život ťažký, nie podľa mojich predstáv, a že mi stále niečo nevyhovuje a niečo chýba.

Ale jedno viem. To, ako ovplyvnil môj život jeden tesár, ktorý nemal ani peniaze, ani moc, ani vplyv je oveľa viac, ako ho kedy dokážu ovplyvniť všetci tí, ktorí si teraz myslia, že môžu všetko.

Všetci títo zomrú. Ale On nezomrel.

Psst. K týmto riadkom ma inšpirovala nová kniha od Johna Ortberga – Kto je ten muž?

Zverejnené: 12. novembra 2014
Tagy: knihy

Ďalšie články od martina

Loading RSS Feed