fbpx
Kvalita si vyžaduje čas. Skratky neexistujú.

Napísal:

Martin Viglaš

tvorca webov, teológ, komunikátor

Prečítate za: 2 min.

 

Ak chcete byť zdraví, potrebujete kvalitne a zdravo jesť. To si vyžaduje čas. Rovnako je to s duchovným zdravím.

Možno ste už počuli o známom trojuholníku. Kvalita, čas, peniaze. Ak chcete niečo kvalitne a rýchlo bude to stáť veľa peňazí. Ak chcete niečo lacno a rýchlo, nebude to kvalitné. A ak chcete niečo lacno a kvalitne, určite to potrvá dlhšie.

Tento trojuholník neoklamete.

Vezmite si napríklad jedlo.

Skutočne kvalitné jedlo si vyžaduje čas. Potrebujete nakúpiť kvalitné suroviny (ktoré stoja prirodzene viac), vybrať dobrý recept, správne ich pripraviť, ochutiť, dostatočne dlho variť/piecť/dusiť atď. a potom dostanete kvalitné jedlo, z ktorého sa dá dobre najesť (a niekedy príde aj kulinársky zážitok).

Keď sa chcete dlhodobo veľmi kvalitne a dobre stravovať, potrebujete vyvážiť svoj jedálniček, správne nakombinovať pomery ovocia / zeleniny / mäsa / strukovín / pečiva / atď. Vyžaduje si to ešte väčšie množstvo času.

Neviem ako vy, ale ja keď niečo robím a cítim hlad, tak sa snažím nájsť čo najrýchlejšie riešenie. Často, ak nie vždy, je to úplne nezdravé, neefektívne a z dlhodobého hľadiska zlé riešenie.

Čokoláda, tyčinka, koláč – jednoducho niečo, čo je poruke a dá sa k tomu rýchlo dostať. Uvedomujem si, že ide o zlozvyk, a ak ho nezmením, vyberie si daň na mojom zdraví.

Moje telo jednoducho potrebuje kvalitnú stravu.

Rovnako kvalitnú stravu potrebuje môj duch.

Môžem si sem a tam vypočuť kvalitný „punchline“, výbornú pointu z kázne, alebo prečítať trefné zamyslenie na webe. Ale to je „len“ dezert. Je to sladkosť, kt. je v pohode, ale nedá sa z toho dlhodobo zdravo fungovať. Nedokážeš celý život žiť na snickers tyčinkách alebo vifon polievkach.

Ani duchovne nedokážeš prežiť na „chuťovkách“ a dezertoch. Tie pravidelnú a kvalitnú stravu nenahradia.

Potrebuješ kvalitnú duchovnú stravu. Skutočné jedlo si vyžaduje čas. Čas na modlitbu, kvalitné Slovo – čítanie Biblie, čas osamote s Bohom.

John Wesley povedal, že si nemyslí veľa o ľuďoch, ktorí sa modlia menej ako 2 hodiny denne. Martin Luther povedal, že ak by sa nemodlil aspoň 2 hodiny denne, nič by nestíhal.

2 hodiny? Veď musím toľko stihnúť, toľko zariadiť, toľko urobiť.

Ide o zdravie.

Na to aby si mohol fungovať, potrebuješ kvalitný čas s Bohom. Pomalý, pokojný, a pravidelný.

Chcem sa to postupne učiť. A čo vy? Skúste si na inšpiráciu pozrieť toto video: Káva s Bohom.

Zverejnené: 12. októbra 2017

Ďalšie články od martina

Loading RSS Feed