fbpx
Prekvapený zo života

Napísal:

Martin Viglaš

tvorca webov, teológ, komunikátor

Prečítate za: 4 min.

 

čo robiť, aby ťa život nezastihol nepripraveného

 

V blogu o tom, ako byť nad vecou v každej situácii som písal o dvoch mužoch, z ktorých jeden bol na ťažké obdobie pripravený a druhý nie. V tomto blogu sa pozriem na to, ako sa pripraviť na život tak, aby vás ťažké obdobie neprekvapilo.

Pred dvoma mesiacmi som začal behať novou trasou. Tá stará sa mi zdala už nudná a chcel som vyskúšať svoje schopnosti a aj to, ako zvládnem beh do kopca. Moja kondička nie je nič moc, a keď som prvýkrát bežal novou trasou, musel som niekoľkokrát len chodiť, lebo by som sa domov musel plaziť. Keď som však touto trasou začal behávať pravidelnejšie, postupom času som sa už vedel pripraviť nielen psychicky, ale aj fyzicky rozložiť sily, aby som to všetko zvládol s prehľadom. Nehovorím, že som teraz nadšený, vždy keď viem, že ma čaká najťažšia pasáž, ale aspoň viem do čoho idem a viem, že po stúpaní ma čaká klesanie až do cieľa. Mám nádej, a s tou sa behá ľahšie.

 

Uvedomil som si, že podobne je to aj v živote. Ak nepoznáš cestu, ani sa nenazdáš, a zrazu príde „prekvapenie“ a kopec, na ktorý si jednoducho nebol pripravený. Kým pri behu sa však dajú niektoré veci natrénovať, život bežíš, resp. žiješ len raz. Ako sa teda pripraviť na život?

Máme viacero možností:

 

1. nepripravovať sa. Nechať veci len tak plynúť. Ono sa to celé nejako vyvinie. (a potom príde kopec a možno sa budeš plaziť…)

 

2. pokúsiť sa na to prísť sami. Máme predsa rozum, intuíciu, nejako to zvládneme (budeme hrať od začiatku na istotu, poistíme čo sa bude dať, zabezpečíme voči všetkým alternatívam, ktoré nás napadnú)

 

3. pýtať si radu od starších a skúsenejších. Toto je jedna z tých rozumneších ciest. Niekto, kto prebehol úsek, ktorý práve bežíš ti bude vedieť povedať aspoň v niektorých oblastiach, čo môžeš čakať. 100% sa na to nedá pripraviť nikdy, pretože každý zažíva v živote niečo špecifické, ale v mnohých prípadoch to dokáže pomôcť naozaj dosť.

 

4. pýtať si radu od toho, kto ti naplánoval tvoju trasu. To je celkom logické, pretože on presne vie, čo ťa čaká na danom úseku. Ak si myslíš, že ten beh nemá zmysel, alebo, že ju nenaplánoval nikto, potom môžeš ísť podľa prvý troch bodov, ale keď príde kopec, ktorý nezažil nikto pred tebou, som zvedavý, ako ho zvládneš ty.

 

Kopec môže byť čokoľvek, ale kopec príde. Možno nie každému zomrie dieťa, ale každý zažije, že mu zomrie blízky človek. Možno nie každý zažije bankrot, ale každý zažije zlyhanie a neúspech.

 

Sú jednoducho veci, ktoré môžeme v živote očakávať, že sa stanú. Lebo, štatisticky, cca. na 90% sa stanú.

 

To, čo hovorí ten, kto naplánoval cestu každého človeka je toto: Ťažké veci prídu. Na to, aby si ich zvládol, potrebuješ sa na to pripraviť.

Ako sa teda pripraviť na ťažký kopec / ťažké veci?

 

    • 1. čakať, že to príde

Nie, nechcem aby ste si teraz zalomili ruky, sadli za počítač, a s ľútosťou si povedali – zažijem veľa bolesti, trápenia, smrť blízkych, tak čo už z takého života. Život je plný aj krásnych chvíľ, aj behania dole kopcom. Podstatné je vedieť, že to tažké príde a nedostať sa do pozície – prečo ja? Prečo sa také niečo muselo stať mne, ale mať reálny obraz tohto sveta, ktorý vôbec nie je dokonalý, ale zlý, skazený a nespravodlivý, rovnako ako ja a vy. Nie, dokonalé to tu nebude. Ak si myslíte, že sa stále beží dole kopcom, spomeňte si na tento blog pri najbližšom stúpaní.

 

    • 2. mať okolo seba niekoho s kým bežíte

Vždy je ľahšie bežať s niekým. Ak teda chcete byť pripravení na ťažké veci, majte okolo seba pár skutočných priateľov,blízkych ktorí potiahnu a zaberú, keď vy už nevládzete. Bohužiaľ, nie vždy sa na tých spolubežcov dá spoľahnúť, a preto, ak chcete mať úplnú istotu, potrebujete niekoho dokonalého. Ak nemáte úplnú istotu, že to zvládnete, napíšte mi, poznám niekoho, s kým to zaručene zvládnete. Viem vám dať kontakt.

 

    • 3. vedieť, že príde cieľ – odmena – víťazstvo

Ak mám nádej, stále má zmysel bežať. Ak ju nemám, potom nebežím. Ak viem, že to všetko čo robím má zmysel, aj keď tomu teraz ešte celkom nerozumiem, budem pokračovať. Aj keď je predomnou strecha, ktorú zdanlivo nemám šancu vybehnúť. Ja čakám po dobehnutí do cieľa veľké veci. Viem, že ten beh, život, je len začiatok.

 

Prečo bežíte svoj život vy? Snívate o dokonalom štastnom živote tu na zemi? Myslíte si, že sa v živote dá dosiahnuť skutočné trvalé šťastie?

Zverejnené: 16. októbra 2015

Ďalšie články od martina

Loading RSS Feed