fbpx
staré za nové

Napísal:

Martin Viglaš

tvorca webov, teológ, komunikátor

Prečítate za: 2 min.

 

Určite ste to už počuli. Takýchto reklám sú stovky. Doneste nám svoje staré, a my vám to vymeníme za nové. Či išlo o auto, chladničku, televízor alebo bicykel nie je podsatné. Podstatný je princíp. Neviem kto to povedal, ale mal obrovskú pravdu –

že my ľudia namiesto toho, aby sme používali veci a milovali ľudí, milujeme veci a používame ľudí.

A poznáte to. Sú veci, ku ktorým si vytvoríme „citový vzťah“ a nie je ľahké sa ich vzdať. (to bol môj obľúbený sveter, počítač, stôl v reštaurácii alebo čokoľvek iné.)

A keďže máme tento „citový vzťah“ a nevieme sa danej veci len tak zbaviť stáva sa, že aj keď ju už nepoužívame a máme novú vec, stará nám leží niekde v skrini a čaká na tie nostalgické chvíle, kedy si ju vytiahneme a zaspomíname na staré dobré časy.

Verím, že naše srdce nemá byť pri veciach, ale vo vzťahoch (s Bohom a ľuďmi). A práve preto je princíp staré za nové na to, aby sme si uvedomovali, že citový vzťah nemáme mať k veciam, ale k ľuďom.

V čom spočíva? Je to úplne jednoduché. A učí nás to nielen milovať ľudí namiesto vecí, ale aj dávať. Vždy, keď si kúpim novú vec – či už ide o tričko, topánky alebo počítač – a tá stará je ešte v stave, že by mohla niekomu poslúžiť – darujem ju.

Deti sa to dá naučiť jednoducho. Stačí mať jednu truhlicu na hračky – ktorá je plná. Ak dieťa dostane novú hračku, musí sa nejakej starej vzdať, aby sa truhlica dala zavrieť (aplikovateľné je to na garáž, kam sa zmestí len jedno auto 😉 , alebo skriňu, kam sa zmestí iba isté množstvo oblečenia).
Takže – vymeňte staré za nové. Dávajte a vzdávajte sa vecí, pretože dôležité sú vzťahy.

Už ste niekedy niečo podobné zažili, alebo sami urobili? Budete tento princíp aplikovať aj u vás doma? Napíšte do komentárov.

 

Zverejnené: 27. septembra 2012
Tagy:

Ďalšie články od martina

Loading RSS Feed