fbpx
Každý potrebuje byť offline

Napísal:

Martin Viglaš

tvorca webov, teológ, komunikátor

Prečítate za: 2 min.

 

keď online neprospieva tvojmu životu

Dnes je veľmi ťažké byť offline, keď sa zdá, že všetko sa deje online. Ak zmeškáš na facebooku jeden deň, máš pocit, akoby si prišiel o kopec zaujímavých a dôležitých detailov. Ja si však myslím, že každý potrebuje byť offline a mám na to hneď niekoľko dôvodov.

 

Osobne ma už bytie k dispozícii a online 24/7 začína otravovať. Kde sú tie časy, keď na to, aby som zavolal rodičom z vysokej školy bolo treba ísť do telefónnej búdky a vopred dohodnúť, aby rodičia čakali u susedov, ktorí mali telefón.

 

Dnes je to otázka 5 sekúnd (ak nemáte zložitý spôsob odblokovania telefónu), a na druhej strane počujete toho, koho ste chceli. Potrebujem skontaktovať kamoša? Napíšem mu cez chat a odpoveď mám do 5 minút (Zabudnite na dni, kedy boli v móde listy a doručenie trvalo týždne).

Čo ma ale už celkom slušne začína vytáčať je skutočnosť, že či som na toalete, alebo večeriam so svojou rodinou, pracujem na dvore, alebo sa len chcem ísť prejsť, som zastihnuteľný, vyrušiteľný, lebo som stále online. A neprospieva mi to.

 

Nepopieram, mobily, internet, facebook, instagram – to všetko má svoje výhody, ale myslím, že je dôležité postaviť sa aj k týmto sluhom tak, aby sluhami ostali oni, a nestal sa sluha zo mňa. Vo svete informačného pretlaku a tým celkom slušného chaosu to ale nie je tak jednoduché, ako by sa na prvý pohľad mohlo zdať.

 

Takže, je načase určiť si hranice. Možno to budete chcieť skúsiť spolu so mnou. Každý potrebuje byť offline. Môj návrh je:

 

  1. Jeden deň pôjdem úplne offline. Povedzme nedeľa. Žiadne maily. Žiaden facebook. Žiadne telefonáty, len ja, rodina, možno dobrá kniha, možno priatelia, ale žiaden sociálno-mediálny prísun informácií.

  2. Každý deň pôjdem aspoň na chvíľku offline (nemyslím len ten čas, kedy spím, jem a som na toalete). Každý deň napr. od 17:00 do 21:00 nebudem mať prístup k internetu, nebudem dostupný na chat či telefonát.

 

Mám pre seba aj iný návrh. Maily budem podľa pravidiel produktivity kontrolovať 2x denne, facebook tiež (a nie viac ako 10 minút), a konečne sa začnem správať nie ako sluha, ale ako pán. Aspoň sa o to budem snažiť. Môžete mi o pár týždňov napísať, ako mi to ide. 🙂 Dodo mal o internete tiež pár dobrých myšlienok, ak máte čas a nevyčerpali ste svoj denný limit pre čítanie blogov, určite si ho prečítajte.

 

A hej, verím na plnohodnotný život bez internetu, mailov a facebooku.

Zverejnené: 4. októbra 2015

Ďalšie články od martina

Loading RSS Feed