fbpx
4 tradičné úlohy Otca

Napísal:

Martin Viglaš

tvorca webov, teológ, komunikátor

Prečítate za: 3 min.

 

a čo sa z nich môžeme naučiť

Ako sa z chlapca stane muž? A ako sa z muža stane Otec? Vyrastie? Jednoducho sa to stane? Ak áno, prečo tu máme gerneáciu chlapcov, ktorí majú 30 a ešte stále akosi nedospeli? Prečo tu je toľko slobodných matiek, ktoré sú na svojich synov samy? Prečo je tu toľko nešťastných manzeliek, ktoré síce majú manžela na papieri, ale v skutočnosti sa ako muž a Otec nespráva?

 

Vidím to aj na sebe. Otcovstvo nie je jednoduchá záležitosť. Je tu veľmi veľa premenných, veľmi málo času, mnoho povinností, potreby sa ozývajú z každej strany. Nájsť cestu v tomto systéme je zložité. Možno poznáte psychológa Jamesa Dobsona. Čítam jeho knihu o výchove chlapcov, a zaujala ma jeho definícia o 4 tradičných úlohách Otca.

 

Tu sú:

 

 1. Zabezpečiť rodinu
  Tento bod mnohí otcovia nemajú problém pochopiť. Máš rodinu staraj sa. Možno by však nebolo odveci povedať to aj mladým mužom. Chceš mať rodinu? Chceš mať dievča? Staraj sa! Ak sa chceš zabávať, hrať počítačové hry a chodiť na pivo s kamošmi každý večer, ok. Ale nechci mať oboje. Tvoje dievča, budúca manželka si to nezaslúži. Aj to je dôvod, prečo by si s dievčatami nemal začínať príliš skoro. Chodiť s dievčaťom v 15 síce môže byť cool, ale je to len zábava. A chodiť s niekým len zo zábavy je nielen detinské, ale aj nebezpečné – ublížiš tým sebe aj jej. Ak sa chceš zabávať, hraj sa s vecami, nie s ľudskými bytosťami. (Dievčatá, rozmýšľajte s kým idete do kina – nie, to, že je k vám milý nestačí…btw. výborné video o „chlapcoch, ktorí sa holia“ je na http://chcemviac.com/video/deti-a-muzi/)

 2. Byť hlavou rodiny
  Na tebe je ťarcha zodpovednosti za všetko čo sa v tvojej rodine deje. Nie si s niečím spokojný? Je to tvoj podnik – tvoj problém. Si pasívny a je ti to jedno? Ak vyberáte kachličky do kúpelne, ok, ale ak riešite kde a z čoho budete žiť, koľko a na čo budete míňať peniaze, ako vyriešiť zlé vzťahy so susedom – toto je tvoja kapusta. Poznám to, som flegmatik a mnoho vecí neriešim (a mal by som). Ale sústavne sa snažím si pripomenúť, že som zodpovedný pred Bohom aj pred ľuďmi nielen za seba ale za celú svoju rodinu.

 3. Byť ochrancom rodiny
  Otec nemôže byť zbabelec. Keď v komore niečo šuchoce a žena stojí na stole a kričí „myyyyyš!!!!“ vtedy je čas vziať do rúk metlu a urobiť s neželaným hosťom poriadok. Platí to však aj pri oveľa zložitejších a vážnejších situáciách. Otec musí byť štítom, za ktorý sa môže manželka a deti skryť. Nech už treba brániť rodinu fyzicky pred rozzúreným alebo opitým okoloidúcim, alebo pred ponižovaním a urážkami – nedovoľte členom svojej rodiny, aby sa bránili sami. Je to vaša úloha, zodpovednosť, česť, psia povinnosť alebo akokoľvek si to nazvete.

 4. Viesť rodinu k duchovnu
  Pravdou je, že v mojom okolí je to skôr stará mama, ktorá naháňa vnúčatá do kostola, zodpovednosťou muža je, k akým hodnotám bude svoju rodinu viesť. Štatistiky však hovoria, že staré mamy v tom veľmi efektívne nie sú. Naopak, Otcovia, ak v týchto veciach majú jasno dokážu svoju rodinu veľmi rozumne viesť, formovať, budovať jej charakter a vieru. Toto je snáď jedna z najťažších úloh Otca. Ale je tá najdôležitejšia. Nehovorím teraz o nejakej tradícii nedeľného sedenia v kostole. Hovorím o živej skúsenosti s Ježišom. Nasledovanie Jeho príkladu, ukazovanie hodnôť, ktoré sú najdôležitejšie.

Toto sú tradičné úlohy Otca podľa Jamesa Dobsona. Celkom sa mi páčia. A vám?

Zverejnené: 14. septembra 2016

Ďalšie články od martina

Loading RSS Feed