Bojuj za vyriešenie krízy - 29. máj - evs.sk

Zamyslenia

Bojuj za vyriešenie krízy – 29. máj
29. mája 2022
Play

„Vedzte, bratia moji milovaní: Nech je každý človek rýchly, keď treba počúvať, pomalý, keď má hovoriť a pomalý k hnevu.“ (Jk 1:19)

Ruth Grahamová raz povedala: „Úspešné manželstvo tvoria dvaja ľudia, ktorí vedia dobre odpúšťať.“ V tvojom manželstve vzniknú riadne konflikty. Nesúhlas a odpusť. Cieľom nie je konflikt vyhrať, ale vyriešiť ho. Ak do konfliktu vstupuješ s cieľom vyhrať, prehráš napriek tomu, že vyhráš.

A nehádaj sa pred deťmi ani pred ľuďmi. Nauč sa, ako vyriešiť konflikt v súkromí. A takisto sa nauč, ako sa hádať rozumne. Keď prebiehajú zápasy v boxe, majú svoje pravidlá. Sú isté veci, ktoré môžeš a ktoré nesmieš svojmu protivníkovi urobiť. Takže, keď sa so svojím partnerom neviete zhodnúť, najprv si sadni a vypočuj si ho.

V Prísloviach 18:13 čítame: „Ak niekto odpovie skôr, ako vypočul, poslúži mu to na bláznovstvo a hanbu.“ Keď však prerušujete jeden druhého, skáčete si do reči a prekrikujete sa, je to kontraproduktívne. Namiesto toho si sadni so slovami: „Povedz mi, prečo si smutný. Povedz mi, čo sa deje.“ Následne sa odmlč a počúvaj. Môžeš sa niečo naučiť.

Môžeš si uvedomiť, že došlo k nedorozumeniu, ktoré sa dá vyriešiť teraz. Potom znova, tvoj partner môže poukázať na niečo opodstatnené. Možno dokázeš vidieť pohľad svojho partnera a to, ako vníma, čo si povedal či urobil. Možno to pochopil úplne inak, než si to myslel. Ospravedlň sa: „Mrzí ma to. Neurobil som to vedome. Už to viac neurobím.“ Rozprávajte sa v pokoji. Komunikujte.

List Efezským 4:31-32 nás napomína: „Každá rozhorčenosť a vášnivosť, hnev a krik i rúhanie so všetkou zlosťou nech sú vám vzdialené. Ale buďte vospolok dobrotiví, milosrdní, odpúšťajte si, ako aj Boh odpustil vám v Kristovi.“

Greg Laurie

Greg Laurie je americký protestantský kazateľ a evanjelista, pôsobí v zbore Harvest Christian Fellowship v Kalifornii. Zamyslenia na každý deň sú použité s povolením Harvest Ministries with Greg Laurie, PO Box 4000, Riverside, CA 92514. Povolenie je garantované len v prípade, že ide o neziskovú činnosť a zamyslenia môžu čítať a dostávať ľudia bez nutnosti za ne platiť. Zamyslenia sú použité zo stránky https://www.harvest.org/devotions-and-blogs/daily-devotions/by-date/2015-12

Stlačením tlačidla "prihlásiť sa" vyjadrujete svoj súhlas so spracovaním vašich osobných údajov podľa platnej legislatívy.

Zamyslenia do mobilu

Naše každodenné zamyslenia môžete priamo dostávať aj do vašich aplikáciíí na mobilných zariadeniach. Stačí sa prihlásiť na odber v konkrétnej aplikácii.