Narodiť sa znova - 27. august - evs.sk

Zamyslenia

Narodiť sa znova – 27. august
27. augusta 2022
Play

“Ježiš mu odpovedal: Veru, veru, hovorím ti: Ak sa niekto nenarodí znova, nemôže uzrieť kráľovstvo Božie.” Evanjelium podľa Jána 3:3

Neexistuje žiadny plynulý, prirodzený prechod od prirodzeného človeka ku kresťanovi. Môže sa to stať len novým narodením.

Podľa pôvodného textu byť narodený znova zároveň znamená byť narodený zhora, z neba, byť narodený z Boha.

“Čo sa narodilo z tela je telo, a čo sa narodilo z Ducha, je Duch,” hovorí Pán Ježiš.

Prirodzený človek sa môže prispôsobovať Božím prikázaniam, požiadavkám a žiť podľa toho, čo sa týka kresťana. Týmto spôsobom sa bude vo svojom každodennom živote podobať kresťanovi a mnoho ľudí ho za kresťana určite aj začne považovať.

Ale telo, prirodzený človek, nie je ničím iným len telom, aj keď sa správa pekne a nábožensky.

Keď človek vycvičí opicu, aby sa správala ako človek, oblečie ju do ľudských šiat, posadí ju za stôl a nechá ju jesť z taniera nožom a vidličkou, ani tak sa opica nestane človekom tým, že sa správa ako človek.

Podobne sa ani prirodzený človek nestane kresťanom svojím správaním. Či je telo škaredé, alebo pekné, svetské, alebo náboženské, otvorene hriešne, alebo morálne, stále je telom. Nemá duchovný život.

Otázka je, či si narodený znova!

Povedané iným spôsobom: Otázka je, či máš Pána Ježiša!

Lebo každý, kto prijal Pána Ježiša, je narodený z Boha. Vidíme to v Jánovi 1:13, kde sa hovorí o tých, ktorí Pána Ježiša prijali: “…ktorí boli splodení nie z krvi, ani z telesnej žiadosti, ani z vôle muža, ale z Boha.”

“Kto má Syna, má život; kto nemá Syna Božieho, nemá života.” (1J 5:12)

Øivind Andersen

Teológ, učiteľ a kazateľ (1905-1994). Napísal množstvo kníh a je dobre známy nórskym kresťanom.

Stlačením tlačidla "prihlásiť sa" vyjadrujete svoj súhlas so spracovaním vašich osobných údajov podľa platnej legislatívy.

Zamyslenia do mobilu

Naše každodenné zamyslenia môžete priamo dostávať aj do vašich aplikáciíí na mobilných zariadeniach. Stačí sa prihlásiť na odber v konkrétnej aplikácii.