Sebaskúmanie - 27. október - evs.sk

Zamyslenia

Sebaskúmanie – 27. október
27. októbra 2022
Play

„Skúmaj sa teda, človeče, a tak jedz z chleba a pi z kalicha; lebo kto nehodne je a pije, odsúdenie si je a pije, lebo nerozoznáva telo (Pánovo).“ Prvý list apoštola Pavla Korintským 11:28–29

Ten, kto prichádza k Pánovmu stolu, sa musí „preskúmať“. Nemôže pristúpiť k Večeri Pánovej tak, ako k inému, bežnému jedlu. Keď človek nerobí rozdiel medzi Pánovým telom a ostatným jedlom, vtedy je a pije na svoje odsúdenie.

Každému, kto prichádza k Pánovmu stolu musí byť jasné, prečo tam ide. Prečo prichádzaš na Večeru Pánovu ty?

Slová o ’sebaskúmaní’ pred Večerou Pánovou privádzajú mnohých kresťanov do ťažkostí a pochybností. Kladú si otázky: Som taký, že môžem pristúpiť k Pánovmu stolu? Som hodný prijímať telo a krv?

Kto sa na seba pozerá pravdivo, odpovie na tieto otázky ’nie’. Takýto človek vidí u seba len hriech a cíti sa málo duchovný a málo vhodný pre takúto poctu. Keď sa stretávame okolo Božieho Slova a prostriedkov milosti, ktoré nám Pán Ježiš dal, zvlášť vtedy sa pokúša satan pôsobiť, aby nás zabrzdil.

Preto si musíme ujasniť, o čo v ’sebaskúmaní’ pred Večerou Pánovou ide.

Nie je to skúmanie v porovnaní so zákonom. Zmyslom nie je to, aby som zistil, že som pokorný, duchovný, že som taký, aký má kresťan byť. Je to ’sebaskúmanie’ v porovnaní s Večerou Pánovou. Jediná vec, na ktorú musím myslieť je tá, že idem k stolu Pánovmu preto, aby som prijal Pána Ježiša!

Pretože viem, že nemôžem a ani nechcem byť bez Pána Ježiša, chcem využiť všetky prostriedky, ktoré dal, aby som sa s Ním mohol stretnúť a prijať Ho. Preto, a len preto, prichádzam k Pánovmu stolu.

Ten, kto takto v sebe zmýšľa, je dobre pripravený na pristúpenie k Večeri Pánovej.

Øivind Andersen

Teológ, učiteľ a kazateľ (1905-1994). Napísal množstvo kníh a je dobre známy nórskym kresťanom.

Stlačením tlačidla "prihlásiť sa" vyjadrujete svoj súhlas so spracovaním vašich osobných údajov podľa platnej legislatívy.

Zamyslenia do mobilu

Naše každodenné zamyslenia môžete priamo dostávať aj do vašich aplikáciíí na mobilných zariadeniach. Stačí sa prihlásiť na odber v konkrétnej aplikácii.