fbpx
12 rád pred letom stráveným na brigáde

Napísal:

Martin Viglaš

tvorca webov, teológ, komunikátor

Prečítate za: 3 min.

Čo by som poradil svojmu mladšiemu ja, keby som išiel do cudziny dnes.

Leto je plné možností. Ak si sa rozhodol pre brigádu, možno sa ti zíde pár rád, ktoré by som poradil svojmu mladšiemu ja, ktoré raz tiež šlo za 7 morí a 7 hôr, zažiť leto, na ktoré nezabudne.

Nie som žiaden veľký cestovateľ, ale raz som si to chcel vyskúšať. Zažiť dobrodružstvo, samostatnosť a zodpovednosť za svoje činy na vlastnej koži. Čo by som si teda poradil, ak by som šiel opäť?

1. Určite maj 100% istotu,

že tam kam ideš majú pre teba miesto, prácu, ubytko, a že to nie je nejaká pofidérna firma. Ideálne, ak máš nejakú referenciu od človeka, ktorý tam bol, zažil, pracoval. Ísť do neznáma môže byť vzrúšo, ale môže to skončiť veľmi zle.

2. Ak sa dá, choďte dvaja

Viete sa podržať v zlomových situáciách, a to nikdy nie je na škodu. Stať sa môže všeličo. Pamätám, ako sa k nám na letisku v Prahe pripojil jeden chalan, ktorý šiel sám. Zhodou okolností presne tam kde my. Spoznávacie znamenie? Zelený ruksak istej agentúry (mimochodom veľmi kvalitný – mám ho dodnes 🙂 ). Urobil správnu vec. Ak ideš sám, skús nájsť parťáka hoc aj na letisku.

3. Buď minimalista

Neber si so sebou veľa vecí (to platí aj pre oblečenie). Čo bude treba si kúpiš, a možno prídeš na to, že až tak veľa toho netreba.

4. Potrebuješ prežiť do prvej výplaty

+ mať nejakú zálohu pre každý prípad. (Niečo v hotovosti niečo nie). Mimochodom, keď už riešime zálohy – 

5. Urob si záložný plán

keby všetko zlyhalo. Nemusíš písať, skús len premyslieť, ako by si sa zachoval keby…(ti ukradli doklady, neprišla batožina, práca bol fail, ubytko nevyšlo, atď.) možno situácia nikdy nenastane, ale ak áno, budeš v menšom strese a hlavne budeš vedieť, čo robiť.

6. Nájdi si spoločenstvo

Keďže som kresťan, hľadal som miesto, kam by som mohol chodiť v nedeľu. Nešlo len o kostol – v kostole sú väčšinou ľudia a tí sú často veľmi ochotní sa zoznámiť, pomôcť, poradiť.

Kontakt, ktorý som mal v USA bol na nezaplatenie. Spoznal som niekoľko zaujímavých ľudí, dostal sa na Biblickú skupinku, a tiež pár pozvaní na večeru (poteší, nie?)

7. Buď otvorený novým priateľstvám

Nielen, že sa ti zlepší angličtina (alebo iný jazyk), takéto priateľstvá zvyknú priniesť veľa dobrého. Napr. Teri – cca. 55 ročná pani, ktorá nám v USA veľmi pomohla už bola u nás na Slovensku 2x a veľmi sa jej tu páčilo.

8. Premysli dopredu, kam dáš časť peňazí, ktoré zarobíš

Nemyslím teraz tvoj wishlist. Myslím na ľudí, ktorí potrebujú pomoc. Boh mi dal všetko, tak som sa vtedy s mojou priateľkou (teraz manželkou) rozhodol, že chceme dať svoje zarobené peniaze na niečo, čo má zmysel. Je na tebe akú časť dáš, ale urob to. Modli sa, hľadaj, a nakoniec pošli peniaze tam, kam ťa Pán Boh vedie.

9. Maj čas osamote

Napriek tomu, žebudeš pracovať, budeš mať aj dosť voľného času. Využi ho zmysluplne. Modli sa za budúcnosť, čítaj Bibliu, premýšľaj, plánuj. Si v období, kedy potrebuješ premyslieť niekoľko dôležitých životných rozhodnutí (škola, práca, rodina…). Letná brigáda je ideálny čas na takéto premýšľanie. Využi ho.

10. Čítaj

Nie facebook, instagram, správy alebo tiktok. Skutočné knihy, to myslím pod pojmom čítanie. Máš pred sebou 60 – 120 dní, ak každý deň prečítaš 20 strán, dokážeš prečítať aj viacero dobrých kníh. (ako si vybrať knihu? skús pozrieť môj starší blog).

11. Píš

Možno si poviete, že éra denníkov je passé, ale je mnoho ľudí, čo si to nemyslí. Každý deň zopár myšlienok, a o niekoľko rokov budeš tento poklad skrývať v nočnom šuflíku. Nehovoriac o tom, že určite máš kamošov, ktorí zostali cez leto doma. Píš hromadné maily aspoň raz za týždeň – je to skvelý spôsob ako ostať v kontakte, podeliť sa o zážitky (nemusíš písať každému osobitne :)) a zároveň si utriedzovať myšlienky. Pre lenivších existuje alternatíva – audio denník / video denník z ktorého môže vzniknúť zaujímavý vlog.

12. Preži dobrodružstvo

Spoznávaj okolie, plánuj si výlety, buď vďačný Bohu za skvelú príležitosť, teš sa z každého dňa. Nie každý môže zažívať to, čo zažívaš ty. Aj keď sa ti to zo začiatku môže zdať ťažké, ako človeka ťa každá takáto skúsenosť posúva.

 

Bol si už niekedy na letnej stáži / brigáde? Čo by si do tohto zoznamu doplnil?
Ak ešte nie, prečo? Čo je tvoj najväčší strašiak? Napíš mne aj ostatným na facebooku či instagrame.

Zverejnené: 29. júna 2017
Tagy: práca

Ďalšie články od martina

Loading RSS Feed