fbpx
Time management naozaj prakticky #1

Napísal:

Martin Viglaš

tvorca webov, teológ, komunikátor

Prečítate za: 3 min.

 

Čo mám robiť ak nestíham robiť svoje úlohy v práci, škole, živote, vzťahoch? Je nejaký spôsob, ako si plánovať v živote veci a dôležité udalosti tak, aby som bol bez stresu a mal 95% istotu, že to zvládnem, a že dokončím, čo potrebujem? Je možné splniť to, čo som sľúbil, dotiahnuť veci do úspešného konca a žiť tak ako naozaj chcem, a nie ako mi naplánujú a chcú odo mňa iní?

Asi pred cca. dvoma týždňami som rozprával na jednej veľmi zaujímavom stretnutí (Ak si chalan 15-20 rokov, z okolia Prešova alebo Košíc otvor oči a čítaj poriadne!, najbližšie sa také niečo plánuje na september!). Cieľom týchto stretnutí je počas 12 týždňov nájsť odpovede na otázky v 12 dôležitých témach v živote muža.
Okrem toho, že si myslím, že je to skvelý nápad, v sobotu (ráno o siedmej!) sme rozmýšľali o práci a snoch. To, s čím som sa chcel podeliť však je praktická zručnosť (ktorá je súčasťou každého stretnutia).

!!! VAROVANIE! Nasledujúce riadky sú určené len pre ľudí, ktorí si chcú v živote určiť priority, ujasniť si ako využívajú svoj čas a chcú začať využívať svoj čas zmysluplnejšie, efektívnejšie a cieľavedomejšie. (Ja to btw. pokladám za jednu zo základných zručností muža.) !!!

Kľúčová otázka znie, ako a či vôbec si niečo v živote plánuješ? Čím ďalej tým viac zisťujem, aké dôležité pre mňa je plánovať. Ak si niečo naplánujem, je oveľa väčšia šanca to dosiahnuť, ako keď si poviem – no veď nejako to už len spravím. Vecí je veľa. Vyrušovaní sme z každej strany, a každý sa snaží získať našu pozornosť. Ak som zameraný na cieľ, tieto vyrušenia ma nerozptýlia. Ak nie, rozptýlia ma veľmi ľahko, a ja na konci dňa zistím, že som dnes vlastne nič nerobil (len 25x skontroloval instagram, farmwille, minecraft, aktuality a iné “dôležité” veci). 

príklad:

Ak viem, že o 2 týždne mám skúšku, na ktorú sa potrebujem seriózne pripravovať 40 hodín, potom viem, že učeniu potrebujem venovať cca. 4 hodiny denne. A skúškou hravo a bez stresu prejdem. Ale sú aj iné štýly (10 dní oddychovať a 4 dni sa učiť 10 hodín. alebo 12 dní oddychovať a na skúšku sa učiť 20 hodín denne posledné dva dni.) S približujúcim sa termínom však stúpa miera stresu, čo nie je veľmi optimálne z dlhodobého hľadiska.

Každý má svoj štýl svoje priority, ciele aj to, ako ich dosiahnuť. Je však úplne naivné si myslieť, že nemusím robiť nič a skúškou nejako prejdem. Ak tomu treba raz tých 40 hodín venovať, systém neoklamem. 

A tak prichádzame k podstatnému. Ak chcem niečo naozaj dosiahnuť, potrebujem si to plánovať dopredu. 
Spôsob, akým si plánujem čas ja je v nasledujúcich riadkoch.

Asi pred rokom a pár mesiacmi som napísal blog o plánovaní. Odporúčam prečítať ešte predtým, ako sa pustíte ďalej. Ide o spôsob ako dostať do veľkého skla obrovské balvany, menšie kamene a nakoniec piesok. Alebo, ako do života zmestiť to najdôležitejšie. (ak sa vám stáva, že na tie najdôležitejšie veci v živote vám ostáva pravidelne najmenej času, možno sa vám rozjasní).

A teraz tá ťažšia časť. Stiahnite si súbor na konci tohto blogu, a spíšte si do pripravenej tabuľky svoj bežný týždeň. Na začiatok, je dobré mať prehľad o veciach, ktoré robíte, považujete ich za dôležité (ináč by ste ich nedávali do tabuľky) a je dobré vidieť, koľko voľného času vám v tabuľke ostane. 

Pekné na tom všetkom je, že rovnakú tabuľku má pred sebou každý týždeň každý človek na zemi. Či je to prezident USA, alebo továrenský pracovník na Taiwane. Každý dostane na začiatku týždňa na svoj účet rovnakú sumu 604800 sekúnd. Je na nás, ako s nimi naložíme. Môžeme ich použiť ako chceme, ale na konci dňa, týždňa, roka ich už na účte nemáme. Využite svoj čas rozumne. (Time management prakticky #2)

 

GOOGLE DOKUMENT NA STIAHNUTIE TU!

Zverejnené: 19. marca 2015

Ďalšie články od martina

Loading RSS Feed