fbpx
Nespravodlivá spravodlivosť

Napísal:

Martin Viglaš

tvorca webov, teológ, komunikátor

Prečítate za: 3 min.

 

Môžem byť nespravodlivo odsúdený za krádež, ktorú som spáchal?

Každý by mal za svoje činy niesť zodpovednosť. Pykať za svoje prešľapy. Tento zmysel pre spravodlivosť je v každom z nás. Ale ak Boh neexistuje, rozlúčte sa so spravodlivosťou. Ak po smrti neexistuje nič viac, potom sa spravodlivosti v niektorých prípadoch nikdy nedočkáte.

Timothy Keller hovorí: „Ak sa Biblia mýli a žiadny Boh neexistuje, ani žiadny spravodlivý súd, a násilie a nespravodlivosť sú prirodzené, akú nádej má v takom prípade svet? Ak však existuje spravodlivý súd, potom akú nádej mám ja a ty?“

Ešte nikdy som nebol na súde. Videl som to len vo filme. Pevne verím, že to takto ostane. Ale viem, že jeden súd ma čaká. Keď zomriem. Verím, že sa raz budem musieť postaviť pred Stvoriteľa a On ako sudca bude súdiť môj život.

Neviem ako vy, ale zďaleka nie som dokonalý. Robím kopec chýb, ublížil som dokonca aj tým najbližším, urobil nesprávne rozhodnutia a každý deň si uvedomujem svoju nedokonalosť, svoje limity, svoju obmedzenosť.

Keď si pomyslím, že by som sa takto mal sám postaviť pred dokonale spravodlivého sudcu, asi by som bol najradšej, keby sa predomnou otvorila obrovská jama kam skočím, alebo aspoň kopa piesku, aby som mal kam strčiť hlavu.

To, čo mi dáva schopnosť žiť a ísť ďalej je to, že podľa Biblie je Ježiš aj mojim obhajcom (1. Jána 2:1).

Pred súdom nebudem stáť sám. Verím, že Ježiš tam bude stáť so mnou ako môj „právny zástupca“.

Každému je jasné, že ak má dobrého obhajcu, má šancu na úspech. Nemusíš vedieť argumentovať, pretože je to úloha tvojho obhajcu. Ak je brilantný, aj ty vyzeráš brilantne. Ak je zlý, aj ty vyzeráš zle. Vyzeráš pred sudcom rovnako ako vyzerá tvoj obhajca.

Otázka znie, na čom postaví moju obhajobu?

Mnohí by začali argumentovať všetkým dobrým, čo v živote urobili. (V tomto videu hovorím, prečo to nefunguje).  Mnohí by len začali prosiť bezhlavo o milosť. Niekto iný by mohol začať manipulovať a pôsobiť na city, či poukázať na procesný chyby.

Ježiš však nebude robiť ani jedno z toho. V 1. Jána 1:9 sa píše: „Ak vyznávame svoje hriechy, On je verný a spravodlivý, aby nám odpustil naše hriechy…“

Tento verš je jedným z prvých, ktoré som vedel naspamäť no napriek tomu som si jednu vec uvedomil až nedávno pri čítaní knihy „Stretnutia s Ježišom“.

Keď Ježiš prichádza pred Otca, nežiada v skutočnosti pre nás milosť. Bolo samozrejme nekonečne milosrdné od Boha poslať Krista, aby umrel za nás, ale milosť už bola udelená a Ježiš teda o ňu nemusí prosiť. V Prvom liste Jána 1:9 sa píše: „Ak vyznávame svoje hriechy, On je verný a spravodlivý, aby nám odpustil hriechy.“ Všimnite si, že sa tam nepíše, že keď kresťania vyznávajú svoje hriechy, Boh im odpustí pretože im milostivo dáva ďalšiu šancu. Nie, píše sa tam, že odpúšťa, pretože je verný a spravodlivý. Neodpustiť nám by bolo nespravodlivé? Ako je to možne? (Strentutia s Ježišom, Dvaja Obhajcovia)

Ako je to teda možné? Ako je možné, že by bolo nespravodlivé, aby som bol odsúdený za všetko zlé, čo som v živote urobil?

Je len jediný dôvod. Nemôžete žiadať niekoho platiť 2x za to isté. Je tu niekto, kto už za to všetko raz bol odsúdený. Namiesto mňa.

Ježiš bol nespravodlivo odsúdený a ukrižovaný. To On zaplatil životom za všetko zlé, čo som kedy urobil (alebo urobím).

Nemôžem byť odsúdený, pretože On už raz bol odsúdený. Zákon je na mojej strane vďaka môjmu Obhajcovi, ktorý bol odsúdený, aby som ja už nikdy nemusel byť.

„Toho, ktorý nepoznal hriech, urobil hriechom za nás, aby sme my boli v Ňom spravodlivosťou pred Bohom.“ 2. Korintským 5:21

Inšpirované knihou Strentutia s Ježišom, Timothy Keller

Zverejnené: 21. septembra 2017
Tagy: apológia

Ďalšie články od martina

Loading RSS Feed