Blahoslavení prenasledovaní - 9. október - evs.sk

Zamyslenia

Blahoslavení prenasledovaní – 9. október
9. októbra 2023
Play

„Blahoslavení prenasledovaní pre spravodlivosť, lebo ich je kráľovstvo nebeské.“ Evanjelium podľa Matúša 5:10

Nebolo nám dané také kresťanstvo, ktoré by bolo oslobodené od prenasledovania kvôli Pánovi Ježišovi. Potom môžeme niekedy počuť: Ale dnes nie sme prenasledovaní, môžeme sa slobodne stretávať pri Božom stole.

Áno, čo sa týka slobody, za veľa môžeme ďakovať Bohu. Ale predsa to medzi ľuďmi funguje tak, že ten, kto verí v Pána Ježiša a dôveruje Jeho Slovu každý deň, nie je uznávaný.

Je obchádzaný. Nepočíta sa s ním v lepšej spoločnosti. Nemôže urobiť nejakú kariéru, dostať sa nahor a do popredia v spoločnosti. A aj keby sa kvôli svojej šikovnosti, vedomostiam a schopnostiam dostal ďaleko, aj tak by nebol veľmi uznávaný.

S tými, ktorí veria v Pána Ježiša, ide ruka v ruke Slovo: „Blahoslavení ste, keď vás hanobia a prenasledujú a luhajú na vás všetko zlé pre mňa.“ (Mt 5:11)

To najnebezpečnejšie a najťažšie prenasledovanie nie je to, ktoré priamo útočí na život a smrť. Je to vidno napríklad vo vojne. Keď príde k najhoršiemu, keď ide o život, väčšina ľudí stojí pevne. Ale mnohí z tých, ktorí počas vojny, keď išlo o život, stáli pevne, nezvládli neskôr tú veľkú záťaž v každodennom živote pre Pána Ježiša. Keď zbadali, že sa stali nepopulárnymi a nemôžu sa dostať dopredu v spoločnosti tak, ako chceli, sklamali.

Ten, kto je vlastne prenasledovaný, je Pán Ježiš v nás. Všetok odpor a prenasledovanie sa v skutočnosti týka Jeho.

Preto musíme počítať s tým, že keď veríme v Pána Ježiša, vo svojom kresťanskom živote budeme čeliť odporu, ohováraniu, podozrievaniu, obchádzaniu a mnohému podobnému. Ak s tým nepočítame, môže to s nami skončiť zle.

Avšak musíme počítať aj s tým, že Pán Ježiš nás vedie, že sa o nás stará a pomáha nám.

„Blahoslavení, prenasledovaní pre spravodlivosť, lebo ich je kráľovstvo nebeské.“ (Mt 5:10)

Øivind Andersen

Teológ, učiteľ a kazateľ (1905-1994). Napísal množstvo kníh a je dobre známy nórskym kresťanom.

Stlačením tlačidla "prihlásiť sa" vyjadrujete svoj súhlas so spracovaním vašich osobných údajov podľa platnej legislatívy.

Zamyslenia do mobilu

Naše každodenné zamyslenia môžete priamo dostávať aj do vašich aplikáciíí na mobilných zariadeniach. Stačí sa prihlásiť na odber v konkrétnej aplikácii.