fbpx
Chudoba prebúdza kreativitu a vytvára okrúhle stoly

 

Chudoba prebúdza kreativitu a vytvára okrúhle stoly

Keď som sa sťahoval do nového bytu, potreboval som do mojej izby stôl. Hľadal som všemožne po obchodoch, stôl presne podľa môjho gusta. Mám rád okrúhle stoly. Lebo keď sedíte s priateľmi za okrúhlym stolom, nikto nesedí za vrchom ani na kraji. Všetci sú si rovní. Tiež sú podľa mňa krajšie než štvorcové a majú poetiku. Radšej mám kruhy ako štvorce. Radšej loptu ako tehlu na stavbe.

Chcel som okrúhly stôl. Potreboval som okrúhly stôl. Keď som sa konečne dopátral k takému čo sa aspoň trochu podobal mojej predstave, jeho cena bola privysoká – 80 eur. Na účte som mal 90 eur a za nájom som potreboval zaplatiť 140 eur.

Čím viac som premýšľal o okrúhlom stole tým viac som upadal do depresie. Nie len že nemám na okrúhly stôl, ale ešte potrebujem vyrobiť 60 eur do 3 týždňov aby ma nevyhodili z podnájmu. Ryžu, zemiaky a kuracie mäso mám z domu od našich. Do konca mesiaca prežijem a 60 eur do 3 týždňov s Božou pomocou dúfam vyrobím. Teraz sa musím sústrediť ako dostať do mojej izby okrúhly stol.

Mam podnetných kolegov Slava a Maťa, ktorí mi na môj sen o okrúhlom stole povedali: Peniaze nemáš, ale môžeš si okrúhly stôl vyrobiť. Slavo: Požičiam ti priamočiaru pílku a šrubovačku. Ďalší kamarát mal zvyšky dreva v garáži. Jediné čo som nevedel splašiť bol spodok aby som stôl poriadne upevnil. Hrniec by vôbec nemusel byť zlý nápad a stredový stĺp by mohol byť zaliaty v hrnci betónom a na skrášlenie použijem kamene, mušle a veľa korkov od vína ktoré mam od Marušky.

V priebehu tvorivého procesu som si spomenul na debatu s Dodom (ďalším kolegom). Teda on viedol monológ a ja som počúval: Bohatý človek si stôl kúpi. Chudobný musí zapojiť predstavivosť, kreativitu, dobrých a ochotných ľudí okolo seba. A tak nie len že ušetrí, ale do tvorenia zapojí ďalších. Tí sa spolu s ním tešia z diela na ktorom sa spolupodieľali. Inak ten stolík nie je až taký pekný ako bol ten za 80eur z obchodu. Ale je jedinečný a vážim si ho aj prácu na ňom. Stálo ma to 3 sobotné doobedia. Pridal sa aj kamarát Vlado. Popíjali sme malinovku a debatovali o veľkých veciach. Ešte by som k stolu potreboval stoličky.

Zverejnené: 29. septembra 2014

Súvisiace články

Dušan Havrilla

hudobník, väzenská misia
Umelec celou svojou bytosťou. Vyrastal na U2, robí veľmi dobrú kávu a má srdce pre ľudí, ktorí sa dostali za mreže. Líder kapely EVS Band, ktorá vydala 2 CDčka (Nádych, Pevný bod), počas covidu sa vrátil z Írska, momentálne pôsobí v CB Nitra.

Posledné blogy

Chcemviac články

Loading RSS Feed