fbpx
Tipy ako tráviť čas s dieťaťom
V blogu Čas s dieťaťom som hovoril o tom, prečo je tento čas dôležitý. Tu je zopár tipov ako na to. Nie je to také zložité. Ak je to pre teba skutočne dôležité, tak to zvládneš. 
 
Kedykoľvek dieťa príde za tebou, že niečo chce, urob jednu z dvoch vecí: 
        1. Venuj sa mu hneď. (Príde čas, kedy by si privítal, aby tvoje dieťa za tebou prišlo, ale ono už nebude mať záujem. Ty budeš chodiť za ním, ale ono už nebude mať záujem… Áno, presne to dieťa, ktoré je teraz schopné za tebou ísť aj na WC… 
        1b. Ak sa mu nemôžeš venovať hneď, prehodnoť, ako časovo náročné je to, čo chce. Možno bude ľahšie to predsa len vybaviť hneď ako odkladať na neskôr.
        2. Ak sa mu skutočne nemôžeš venovať hneď, vysvetli mu, kedy sa mu venovať budeš. A potom slovo dodrž!
 
Váž si chvíle, ktoré spontánne vzniknú, kedy ste spolu. Možno pri nakupovaní, vození do škôlky, školy, na krúžok. Využi tieto chvíle na krátke konverzácie. Prejav záujem o jeho život. 
 
Ale teraz viac o plánovaných pravidelných stretnutiach. Asi by bolo ideálne mať takéto stretnutia raz týždenne. Ale pri viac deťoch je to nereálne. Bolo by fajn, keby to bolo minimálne raz mesačne. 
 
  1. Spýtaj sa ho, čo chce robiť ono. Nemaj svoju skrytú agendu, že si popri tom niečo vybavíš. Možno sa to stane, ale neplánuj svoje veci, popri tom. Je to jeho čas s tebou, nie tvoj na tvoje veci. Ak sa nevie rozhodnúť, daj mu pár možností. Niekto sa chce spolu bicyklovať, iný kopať loptu, ísť na zmrzlinu, do obchodu a pod. Záleží to aj od veku dieťaťa. 
  2. Choď, aj ak si ti nechce. Sľúbil si to, tak slovo dodrž.
  3. Ak sa nechce jemu, dohodni hneď náhradný termín. Ukáž, že sa na ten čas tešíš a že ti na tom záleži. 
  4. Keď ste spolu, tak odlož mobil. Nepozeraj každú chvíľu na hodinky. Venuj pozornosť dieťaťu. 
  5. Ak budete aj chvíľu ticho, vydrž to. Aj ticho patrí do rozhovoru. Netráp sa, že sa bavíte „o ničom“. Tie najdôležitejšie otázky či správy prídu často až pri ceste naspäť domov. 
  6. Buď skutočný. Na nič sa nehraj. Tvoje dieťa ťa aj tak má už dávno prečítaného. Ak treba, priznaj si chybu, ospravedlň sa. Prejav lásku, záujem. Hovor tým jazykom lásky, ktorý je dieťaťu vlastný.* 
  7. Počítaj s tým, že aj keď je dieťa tvoje, je predsa iné ako ty. Repšektuj jeho jedinečnú a odlišnú osobnosť. Aj keď je to niekedy ťažké. 
 
A znovu zopakujem: 
  •        Keď si si to raz dal do kalendára, nepresúvaj to kvôli iným povinnostiam. Iba ak ide naozaj o život. Aj obchodný partner môže pochopiť, že máš vtedy už jedno iné dôležité stretnutie. Nie si povinný nikomu vysvetľovať, aké. 
  •        Ak príde už k tomu, že budeš musieť  stretnutie s dieťaťom presunúť na iný termín, ukáž dieťaťu, že ťa to skutočne mrzí, ospravedlň sa a hneď si dohodni s ním náhradný termín.
  •        Pravidelnosť a plánovanie uvoľňuje napätie, vytvára bezpečnú atmosféru, podporuje istotu pre dieťa a význam tejto chvíle. A tiež znižuje aj stres pre rodiča. 
 
 
*tip 1: Zábavná spoločná aktivita s deťmi spolu je baviť sa o 5 jazykoch lásky. Deti rady objavujú, kým sú. A tiež rady hodnotia tých druhých. Keď sa to deje v atmosfére bezpečia a pokoja, je to prospešné pre všetkých. 
*tip 2: Knižka Strom pokladov predstavuje 4 základné typy osobnosti. Knižka je vhodná pre menšie deti. Prečítajte si ju spolu. Keď budú staršie, môžete sa k tým 4 typom osobnosti vráttiť a budú rozumieť, o čom hovoríte. 
 
Tu je odkaz na predošlý blog Čas s dieťaťom.
Zverejnené: 30. apríla 2020

Súvisiace články

Ondrej Kolárovský

komunikátor, riaditeľ thinktank EVS
Pochádza z Bratislavy-Rače. Študoval teológiu na EBFUK v Bratislave, jeden semester aj na LTSP v USA. Pôsobil ako učiteľ, neskôr aj ako duchovný správca na ev. gymnáziu. Stál pri vzniku cirkevného zboru Košice – Terasa, cirkevnej škôlky, sociálno – misijného projektu Deti Afriky. Je šťastne ženatý a má 4 deti. Rád premýšľa o viere, živote a spoločnosti.

Posledné blogy

Chcemviac články

Loading RSS Feed

Idea-list.sk

Loading RSS Feed