fbpx
Ako získať svieži pohľad na Bibliu?

→ Trápiš sa s čítaním Biblie?

→ Vyprchalo prvotné nadšenie? 

→ Vo všeobecnosti nerád čítaš?

Tu je niekoľko tipov ako na to. Sú to všetko veci, ktoré mám overené na sebe, ale nie je záruka, že budú fungovať aj tebe. 
 
1. Ujasni si, PREČO vlastne chceš čítať Bibliu? 
 
Prípadne – prečo je užitočné PRE TEBA, aby si Bibliu čítal?
 
Napríklad: Chcem rásť vo svojom kresťanskom živote, chcem viac poznávať Pána Boha, chcem poznávať Jeho vôľu, chcem rozumieť, čomu verím, hľadám odpovede na otázky… Chcem, aby Boh ku mne hovoril skrze svoje slovo…
 
Sformuluj svoju vlastnú odpoveď. Najlepšie, keď si ju napíšeš. 
  
2. Ujasni si, KEDY budeš čítať Bibliu. 
 
Situácia každého z nás je iná, ale v zásade platí, že človeku sa ľahšie dosahujú ciele, ak má jasný plán a dokáže si nastaviť určitú pravidelnosť pri dosahovaní svojho cieľa. 
Iná je situácia študenta a situácia dôchodcu, situácia rodiča doma s dieťaťom a situácia človeka pracujúceho na zmeny. Niekto si vie poľahky nájsť čas ráno a radšej si pár minút privstane, iný uprednostní večerný čas v pokoji. (Osobne by som z viacerých dôvodov* doporučoval ranný čas, ale nebuďme  v tom zákonníci. Ideálne je mať čas na Bibliu ráno i večer, prípadne i cez deň.)
 
Niekedy je možné nevýhodu zmeniť na výhodu.
 
Napríklad, ak cestuješ ráno dlho do školy, do práce, (odvážim sa predpokladať, že tento blog bude užitočný aj mimo lockdownu), môžeš Bibliu čítať alebo počúvať cestou. 
 
Ak máš nepravidelný, respektíve striedavý režim života, neviaž pravidelnosť k nejakému konkrétnemu času ale k nejakej činnosti.
 
Napríklad, ak si rodičom doma s deťmi, tak si môžeš povedať, že budeš čítať Bibliu pri prvom spánku dieťaťa počas dňa. A niekedy to bude o ôsmej, inokedy o desiatej. Ale keď máš jasnú predstavu, ako na to ideš, je väčšia šanca, že sa ti v tom bude dariť. Inak sa nám počas dňa natlačia iné veci, ktoré sú naliehavé, zaujímavé a pod. 
 
Alebo si ukotvi čítanie Biblie k nejakej inej činnosti.
Napríklad: Nepôjdem na sociálne siete, kým si neprečítam niečo z Biblie, alebo: Nebudem obedovať, kým si neprečítam niečo z Biblie, alebo… nájdi si svoj spôsob…
 
Jedna pomôcka, ktorá aj mne pomáha, je princíp JSPS (Jeho Slovo – prvé slovo). Keď sa ráno zobudím, snažím sa, aby prvá vec, čo urobím, bolo, že si prečítam aspoň jeden verš (jednu myšlienku) z Biblie.  V mojom prípade to je verš z Biblie podľa YouVersion. Môže to byť biblické heslo podľa čítania Tesnou bránou či zamyslenie EVS, čokoľvek. Aspoň jedna veta. A ak by som aj zlyhal v nejakom ďalšom čítaní Biblie, idem do dňa aspoň s touto jednou myšlienkou. Viem, kde ju nájdem a viem sa k nej počas dňa vracať. 
  
3. Hľadaj cestu AKO čítať Bibliu.
 
Mne sa v poslednom čase (niečo vyše roka) osvedčuje počúvanie audio Biblie. Je pravda, že človek pri počúvaní nie je tak pozorný ako pri čítaní a mnohé myšlienky mu uniknú. Aké sú však výhody? Ak ma niečo zaujme, viem sa zastaviť a prečítať si to aj priamo z Biblie. Viem takto prejsť oveľa väčšími celkami Biblie ako pri čítaní (v mojom prípade to sú 3-4 kapitoly denne). Počúvanie je preto vhodné, keď chcem získať rýchly prehľad o celej biblickej knihe, ale nie je vhodné na detailnejšie štúdium textu.
 
Počúvať audio Bibliu je možné aj pri iných činnostiach (umývanie riadu, príprava raňajok, cesta do školy, žehlenie, atď.). Že to neznie veľmi duchovne? Súhlasím. Tak si môžeš vybrať – buď sa budeš trápiť pri niečom, čo má vyzerať duchovne, alebo budeš robiť to, čo ti funguje? Netvrdím, že ti toto bude fungovať, hovorím to len ako príklad, ktorý funguje mne. 
 
Ďalšia možnosť je čítať (počúvať) Bibliu v inom preklade na aký si zvyknutý. Zaujímavou možnosťou je parafráza Biblie, v slovenčine napr. Slovo na cestu. Viem, nie je to ideálny preklad, je aj denominačne zaťažený (každý preklad je zároveň aj výkladom). Ale ja teraz hovorím o sviežom pohľade na známe texty Biblie, nie o formulovaní vierouky. Ak chceš mať čo najpresnejšiu predstavu o pôvodnom význame textu, je užitočné porovnať si viac rôznych prekladov (ideálne je čítať Bibliu v pôvodných jazykoch – hebrejčíne a gréčtine). Ale toto, čo teraz píšem, nie je výzva k hlbokémumu štúdiu Biblie. Je to inšpirácia k sviežemu pohľadu na Bibliu.
 
Ak ovládaš cudzie jazyky, máš výhodu. Čítaj Bibliu aj v iných jazykoch a rôznych prekladoch v iných jazykoch. Získaš dve veci jednou akciou. Precvičíš si cudzí jazyk a budeš mať svieži pohľad na známy text. V inom jazyku (preklade) ti udrie do očí niečo, čo si doteraz prehliadal.
 
Ja si veľmi pochvaľujem apku YouVersion (neplatia mi za to, že ich propagujem). Ak sa aspoň trochu kamarátiš s technológiami, tak to môže byť cesta pre teba. Nielenže tam nájdeš mnoho skvelých plánov na čítanie Biblie (aj EVS-ko tam už dodalo niekoľko plánov), ale táto aplikácia pomáha nastaviť si pravidelnosť v čítaní Biblie. 
  
4. NEVZDÁVAJ SA, aj keď zlyháš. 
 
Všimni si, že som nenapísal „ak“ ale „keď“. Nerobím si ilúzie – zlyháš. Jednoducho, budú dni, keď sa ti nepodarí ísť podľa plánu. Nie je to tragédia. Naša spása nezávisí od čítania Biblie! Ale Biblia nám prináša dobrú správu o tom ako nás Boh zachraňuje skrze Pána Ježiša Krista. A mnoho ďalších skvelých vecí!  
 
Keď z akéhokoľvek dôvodu vypadneš z rytmu čítania Biblie, vráť sa k bodu 1. Ak je stále aktuálny, pokračuj k bodu 2. Ak je potrebné, niečo nastaviť inak, urob to. Ak bod 1. nie je aktuálny, tak ho prehodnoť. Potom pokračuj bodom 3. Ak ti nie je jasné, prečo chceš Bibliu čítať, tak ti nepomôžu žiadne tipy, techniky či inšpirácie. 
 
Zlyhanie nie je to, ak na nejaký čas prestaneš Bibliu čítať. Zlyhanie je, ak to neskúsiš znovu. 
  
5. Postupuj MALÝMI KROKMI
 
Na začiatok si nerob veľké plány. Buď realistický. Začni tam, kde si. Nezačínaj odtiaľ, kde by si raz chcel byť. Inými slovami – neplánuj si na začiatok každý deň polhodinu čítania Biblie. Ak si to doteraz nerobil, nie je to pre väčšinu z nás reálne. Musel by si mať vysokú mieru disciplíny, aby si to zvládol. Ale potom by si asi nemusel čítať tento blog… 😉
 
Dve minúty každý deň je z dlhodobého hľadiska lepšie ako raz za týždeň hodina (Možno s týmto svojim názorom sám nesúhlasím ale polemizovať tu teraz nebudem.). Ak dokážeš raz týždenne hodinu čítať Bibliu, pridaj k tomu ešte tie 2 minúty každý deň. Ak už čítaš každý deň 2 minúty, skús to natiahnuť na 5. Ak to niekedy bude len 2, nevadí, „„klesol“ si len tam, kde si už bol, nie na  „dno“. 
Nesúťažíš. Neporovnávaš sa. Nerobíš si zásluhy a nezháňaš trofeje. Znovu a znovu si pripomínaj bod 1. Ak stratíš zo zreteľa dôvod, prečo to robíš, stratíš všetko. Žiadna technika nenahradí motiváciu, ktorá ide zvnútra. 
  
6. MODLI SA
 
Hovor s Bohom otvorene o svojich zápasoch. Nehraj sa pred Bohom na lepšieho ako si. Priznaj svoje zápasy. Možno tu nemám viac čo napísať, ale toto je dôležité. Buď pred Bohom úprimný. Priznaj Mu aj svoje zlyhania. Nezáujem o Bibliu je svojim spôsobom aj nezáujmom o Boha. Je to naše zlyhanie vo vzťahu k Nemu. Nie zlyhanie v povinnosti, ale zlyhanie v láske. Jenoducho – modli sa. 
  
7. ZDIEĽAJ SA
 
Pre začiatok je dobré zdieľať sa so svojim denníkom. Mne pomáha, ak si zapisujem to, čo ma oslovilo a zaujalo pri čítaní Biblie. Iná forma je, že si to budeš značiť priamo do Biblie. Ak by však toto malo byť pre teba ďalším bremenom, zabudni nateraz na to. Nie je to rozhodujúce. Niektorých ľudí však takéto niečo baví a získajú druhý dych, ak si začnú viesť „biblický denník“. 
 
Sem zaradím aj učenie sa myšlienok Biblie spamäti. Napr. už spomenuté heslo na daný deň. Alebo inú myšlienku, čo ťa zaujala. 
 
Keď budeš hovoriť druhým, čo ťa oslovilo pri čítaní Biblie (Varovanie: nevychvaľuj sa, nemoralizuj, skôr hovor o tom, z čoho Biblia teba usvedčuje, nie čo by mali druhí robiť.), bude ťa to motivovať v pokračovaní. Ak nájdeš k sebe parťáka na čítanie Biblie, s ktorým sa môžeš zdieľať… skvelé. Môže to byť blízky priateľ, manžel, manželka, dieťa, rodič… ktokoľvek, kto je ochotný… Nemusí to byť každodenná záležitosť…  Pomáha, ak máme niekoho, kto nás na našej ceste povzbudzuje. 
 
Tak poďme na to. Čím začať? Presne tak, vráť sa k bodu 1. A zostaň tam tak dlho, ako je to potrebné. 
  
 
Prečo uprednostniť, ak je to možné, ranný čas? Ráno je myseľ svieža a pripravená vstrebať nové podnety. Ak si ráno nasýtim myseľ Božím slovom a Jeho pravdou, získam perspektívu, cez ktorú pozerám na výzvy, ktoré prináša deň. Ak si čítam Bibliu iba večer, môžem len smutne konštatovať, čo všetk som nezvládol, prehliadol a pod. Čitanie Biblie ráno by som prirovnal k príprave na boj. Čítanie Biblie večer je už len rekapitulácia strát. 
  
 
Moje ďalšie blogy k téme čítania a štúdia Biblie:
 
Tipy na čítanie Biblie cez aplikáciu YouVersion – plány, ktoré pripravilo EVS
 
 Môj plán na čítanie Biblie v YouVersion – 7 duchovných disciplín
Zverejnené: 19. marca 2021

Súvisiace články

Ondrej Kolárovský

komunikátor, riaditeľ thinktank EVS
Pochádza z Bratislavy-Rače. Študoval teológiu na EBFUK v Bratislave, jeden semester aj na LTSP v USA. Pôsobil ako učiteľ, neskôr aj ako duchovný správca na ev. gymnáziu. Stál pri vzniku cirkevného zboru Košice – Terasa, cirkevnej škôlky, sociálno – misijného projektu Deti Afriky. Je šťastne ženatý a má 4 deti. Rád premýšľa o viere, živote a spoločnosti.

Posledné blogy

Chcemviac články

Loading RSS Feed

Idea-list.sk

Loading RSS Feed