fbpx
Čas s dieťaťom
 
Písal som už o tom, prečo je dôležité nezanedbávať rande s manželkou (manželom) aj po rokoch spoločného života. Podobne dôležitý je aj čas s deťmi. S každým individuálne. Toto som tiež v istom období zanedbal. Je to dôležité zvlášť, keď máte viac detí. Ale chybu môžete spraviť aj pri jednom. 
 
Keď boli deti malé a manželka bola na materskej dovolenke, tak bolo prirodzené, že sme spolu jedli. Kedykoľvek som prišiel domov, boli sme spolu. Neriešili sme deň ani hodinu. Ale keď manželka nastúpila do práce, tak sa veľa vecí zmenilo a my sme si to neuvedomili. Dynamika rodinného života bola iná a my sme boli radi, že to nejako zvládame. Však deti boli aj tak ešte stále malé a mali sme sa čo obracať. A nestanovovali sme si nejaké zvlášť priority ani plány. Áno, čítal som o tom v knižkách a dokonca aj počul príklady zo života niektorých mojich známych a priateľov. Väčšinou to boli ľudia z USA, a tak som na to pozeral tak trochu cez prsty. 
 
Jednoducho to nebolo v našej krvi. Naši rodičia tak nerobili, nevideli sme také príklady veľmi vo svojom okolí. Nedošlo nám to, aké to je dôležité. Kedysi, keď celé rodiny robili spolu na poli alebo v remeselnej dielni, ktorá bola hneď pri dome, tak nemuseli rodiny veľmi riešiť čas spolu. Boli spolu stále, pri práci i zábave. Ale život sa zmenil. Je potrebné, aby sme na to reagovali aj v našich rodinách. 
 
Mal som s odstupom času rozhovor so svojimi staršími synmi. V oboch rozhovoroch sme prišli k tomu, že ak by bolo niečo možné zmeniť z minulosti, tak by to bola určite aj táto vec. Jeden z nich to vyjadril: „Oci, venoval si sa nám. To nemôžem popierať. Ale bolo to podľa toho ako to tebe vyhovovalo, nie ako sme my potrebovali.“ Inými slovami, keď mi na to vyšiel čas, tak som sa im venoval. Alebo keď už bolo treba niečo hasiť. Ale nemal som v tom plán ani systém. Bolo to skôr náhodilé. 
 
Minulosť už späť nevrátim, ale odvtedy si dávam do kalendára už vopred čas so svojimi deťmi. Nejde nám to už tak ľahko, lebo sa to učíme pomerne neskoro. 
 
Poznám priateľa, ktorý má ešte malé deti a má takýto čas pre každé svoje dieťa zvlášť. Fandím mu a podporujem ho v tom. Je to silná investícia do budúceho vzťahu. 
 
Ak o tom uvažuješ, neváhaj a začni hneď. Otvor si kalendár a napíš si tam dôležité stretnutie – so svojim dieťaťom. Ak to robíš, vytrvaj. 
 
Ak sa chceš podeliť o svoju skúsenosť, napíš mi na ondrej@evs.sk alebo diskutujme na Facebooku EVS, kde je tento článok zdieľaný. 
 
Zverejnené: 8. marca 2020

Súvisiace články

Ondrej Kolárovský

komunikátor, riaditeľ thinktank EVS
Pochádza z Bratislavy-Rače. Študoval teológiu na EBFUK v Bratislave, jeden semester aj na LTSP v USA. Pôsobil ako učiteľ, neskôr aj ako duchovný správca na ev. gymnáziu. Stál pri vzniku cirkevného zboru Košice – Terasa, cirkevnej škôlky, sociálno – misijného projektu Deti Afriky. Je šťastne ženatý a má 4 deti. Rád premýšľa o viere, živote a spoločnosti.

Posledné blogy

Chcemviac články

Loading RSS Feed

Idea-list.sk

Loading RSS Feed