fbpx
Ako pracujem na svojom živote II
V minulom blogu, ktorý nájdeš tu, som písal o tom, čo mi pomáha prijať svoju minulosť. Tu je niekoľko ďalších príkladov, čo robím a ktoré mi pomáhajú žiť odolnejší život. 
 
Toto je pre mňa výzva. V spoločnosti sa správam (väčšinou) slušne, ale chýba mi disciplína v osobnom živote. Som slabo štrukturovaný. 
Prijal som pre seba niekoľko malých, ľahko realizovateľných rozhodnutí a postupne objavujem a pridávam ďalšie. Uvádzam aj orientačný dátum, odkedy som začal na týchto veciach viac cielene pracovať. Z toho vidno, že sa to nedeje všetko naraz, ale postupne. A naďalej a stále ľahšie pridávam ďalšie veci. Ešte som zďaleka neskončil. 
 

– Pri čítaní Biblie mi v pravidelnosti pomáha apka You Version. /už niekoľko rokov

– Minimalizujem príjem cukru, jem viac ovocia a zeleniny. /už niekoľko rokov

– Chodím po schodoch a nie výťahom (bývame na 1. poschodí)./už niekoľko rokov

– Nie som športovec, nebehám rád, nechodím do posilňovne. Ale máme záhradu. Tam mám pohyb a ak chcem niečo dopestovať, musím dodržať určité pravidlá a disciplínu. /od leta 2017

– Chodím skôr spať (výnimkou je písanie tohto blogu). /od r. 2018

– Keď nemusím, nepoužívam auto, najmä na cestu do práce. Chodím tak viac peši. Keď idem do práce, je to cca 60 minút chôdze. /od októbra 2018

– Keď už idem autom, parkujem naschvál ďalej od domu.  /od októbra 2018

– Viac si plánujem čas, pomáhajú mi k tomu digitálne technológie. /od jari 2019

– Učím sa skôr plniť svoje sľuby a byť dochvíľny. /od leta 2019

– Začal som sa pravidelne postiť. /od leta 2019

– Začal som si znova písať denník (o tom snáď viac inokedy). /od decembra 2019

Disciplína je oblasť, s ktorou budem zrejme pracovať celý svoj život. Ale aj malé kroky dobrým smerom ma povzbudzujú. Je to stále viac ako stáť na mieste alebo ísť zlým smerom. Nie som vždy úspešný… Vy, ktorí s disciplínou nemáte problém, si môžno poviete, že tento blog je o ničom. Ale tento blog nie je pre vás. Tento blog je pre takých ako som ja. Pre mňa je aj malý úspech veľkým krokom smerom k cieľu.

 A ak ešte niekto pochybuje, že disciplína je potrebná, apoštol Pavol k tomu hovorí: …ukázňujem si telo a službe ho podrobujem, aby som sám nebol nehodný, keď iným kážem. 1K 9:27
 
Moja prednáška o disciplíne: Disciplína, ktorá bolí
 
A ešte jeden blog k tejto téme: Ako pracujem na svojom živote III
Zverejnené: 20. januára 2020

Súvisiace články

Ondrej Kolárovský

komunikátor, riaditeľ thinktank EVS
Pochádza z Bratislavy-Rače. Študoval teológiu na EBFUK v Bratislave, jeden semester aj na LTSP v USA. Pôsobil ako učiteľ, neskôr aj ako duchovný správca na ev. gymnáziu. Stál pri vzniku cirkevného zboru Košice – Terasa, cirkevnej škôlky, sociálno – misijného projektu Deti Afriky. Je šťastne ženatý a má 4 deti. Rád premýšľa o viere, živote a spoločnosti.

Posledné blogy

Chcemviac články

Loading RSS Feed

Idea-list.sk

Loading RSS Feed