fbpx
Týždeň na východe

 

Bol som teraz na týždeň preč z Bratislavy v centre našej misie v Prešove, kde sme mali pred sebou úlohu pripraviť darčekové vianočné balíčky deťom väzňov a poslať ich na adresy, ktoré nám poslali už vopred listom oslovení väzni, naši stáli dopisovatelia z väčšiny slovenských väzníc.

Na spresnenie: balíčky sme si objednali cez organizáciu Samaritan´s purse, oni zariadili dovoz balíčkov, ktoré pripravili ochotné rodiny z Nemecka. Balíky sme dopravili teda do našej kancelárie v Prešove, kde sme ich pripravili a podľa daných adries a rozpisov detí, s pridaním ešte nášho listu, poslali sme ich nakoniec na cieľové miesta. Naša sestra Julka zorganizovala k pomoci dve svoje kamarátky, sestry zo zboru, ktoré pomáhali, pracovali ako dobrovoľníčky, možno ich prirovnať k pracovitým včeličkám. A tak vyše 100 balíkov mohlo byť včas, po dvoch dňoch snahy, odoslaných vyše 214 deťom. Časť ďalších balíkov (ešte okolo 70) bolo prevzatých na darovanie v jednej rómskej osade.

Počas tohto môjho koncoročného pobytu v Prešove som ešte využil čas aj na stretnutia s dvoma zverencami E. a D., ktorí sú už na slobode a žijú tu na východe, čiže príhodná chvíľa. S E. som sa stretol ešte v nedeľu večer v Košiciach a zašli sme na zákusok do známej cukrárne na námestí, kde sme prešli niečo z jeho aktualít a toho, čo ho čaká v blízkej budúcnosti. S ním som mával pravidelné stretnutia v košickej väznici. Robil aj náš biblický korešpondenčný kurz, ešte v ňom nepravidelne pokračuje aj na slobode.

Na ďalší deň som sa už Prešove mohol stretnúť s D., taktiež na zákusok a kus reči o novinkách z jeho života. D. sa tiež aktívne zapájal počas pobytu v obmedzenosti slobody do študovania Písma formou nášho biblického korešpondenčného kurzu a navštevoval pravidelne naše pobožnosti. Prečítal niekoľko našich kníh (iste aj iné, veľmi dobrá skúsenosť i na tejto pôde je s knihou Ježiš náš osud). Myslím, že zmenu je poznať na jeho živote. Obaja títo chlapci sú tichí ľudia, so snahou pracovať tak, ako to dajú možnosti, našli si niečo za hranicami.

Malo byť ešte jedno ďalšie stretnutie s P., ale to sa žiaľ nepodarilo zrealizovať. Nech ich Pán ráči v bohatosti svojej lásky žehnať a chrániť. Bol som v Prešove vo štvrtok večer na prezentácii novej knihy rozprávok Marušky Kožlejovej, čo, ako sa mi vidí vhodné, je/bude môj (vianočný) darček pre niektorých ľudí. Mimo iného som mal veľmi pekný čas cez víkend pri rodinnom kozube môjho šéfa, veľmi dobre som sa tam cítil… V práci (v kancelárii) je vidno zohratosť kolektívu veselých bratov, čo je radosť vidieť. Tak toľko z tohto môjho posledného tohoročného času na východe… Požehnané Vianoce.

Zverejnené: 23. decembra 2011

Súvisiace články

Janko Hevera

väzenská misia, duchovné poradenstvo
Zdanlivo najtichší člen nášho tímu. Viac koná ako rozpráva. Neúnavne navštevuje väzňov po celom Slovensku, denne napíše niekoľko listov a strávi v rozhovoroch a telefonátoch aj niekoľko hodín.

Posledné blogy