fbpx
Ako rozvíjať svoje kritické myslenie

O kritickom myslení sa veľa hovorí, že nám chýba, že ho treba rozvíjať, ale ako na to?

Clay Scroggins vo svojej knihe How to Lead When You’re Not in Charge hovorí, že mať kritické myslenie a byť kritický nie je to isté. Ukážme si tento rozdiel na príklade. Keď vojdeš do kaviarne a nepáči sa ti tam, hneď to v duchu skritizuješ. A možno aj nahlas. To však ešte nie je kritické myslenie. To si len kritický. Skutočné kritické myslenie posúva veci dopredu. Obsahuje tri veci.

Po prvé je to pozorovanie. Potrebuješ si veci všímať. Ako napríklad začmudenú kaviareň, keď do nej vojdeš. Ak si nevšímavý, ak sa nepozastavíš aj nad zaužívanými vecami, tak si skončil skôr ako si začal. Na to nadväzuje hneď druhá vec a to je spochybňovanie. Všimneš si niečo a položíš si otázku: Prečo je to tak? Nemohlo by to byť inak? Je to tak naozaj lepšie? Aké by bolo najlepšie riešenie? To tretie je, že dokážeš veci prepojiť. Hľadáš, ako čo najefektívnejšie prepojiť to, čo si pozoroval s tým, aké odpovede si na svoje otázky našiel a tým, čo je želaný výsledok. Ak sa vrátime do našej kaviarne, tak želaný výsledok je, že sa v nej chceš cítiť príjemne. Všimneš si, čo v nej na teba pôsobí nepríjemne, položíš si otázku, čo by sa s tým dalo robiť a nájdeš riešenie. Nájdenie riešenia je vlastne zmysluplné prepojenie týchto troch vecí. Čím efektívnejšie prepojenie urobíš, tým lepšie riešenie nájdeš.

Ako sa trénovať v kritickom myslení? Napríklad hraním šachu. Šach rozvíja kritické myslenie. Musíš si pozorne všímať ťahy súpera, meniacu sa situáciu na šachovnici. Pri hre detí koľkokrát počuješ: „Ale ja som si to nevšimol. Môžem vrátiť svoj ťah?“ Ale presne o to ide! Všímať si. Ale nie každý musí mať rád šach. Sú aj iné hry, najmä strategické, ktoré rozvíjajú kritické myslenie. Ale kritické myslenie sa uplatní aj v úplne iných oblastiach. Dobrý športovec musí mať kritické myslenie, hoci má inú podobu ako pri šachu. Nestačí, ak bude premýšľať len nad svojimi krokmi. Musí si všímať, čo robia spoluhráči, čo robia protihráči a na to reagovať. Všímať si, vyhodnocovať, spájať, reagovať…

Zhrnutie: kritické myslenie = všímať si + spochybňovať + prepájať. Ak budeš u seba rozvíjať tieto tri kroky a cvičiť sa v nich, budeš rozvíjať u seba kritické myslenie.

PS: Môžeš sa hneď precvičiť na tomto blogu. Buď ho len skritizuješ, ale to nepomôže ani tebe ani mne (si len kritický). Alebo si pozorne všimneš niečo, čo nesedí alebo čo ti v ňom chýba, a pod. (pozorovanie). Položíš si kritické otázky, na ktoré budeš hľadať odpovede (spochybňovanie). A potom ich zadefinuješ (prepájanie). Ak prídeš na niečo rozumné, daj mi vedieť na ondrej@evs.sk. Vopred ďakujem.

Zverejnené: 4. júna 2020

Súvisiace články

Ondrej Kolárovský

komunikátor, riaditeľ thinktank EVS
Pochádza z Bratislavy-Rače. Študoval teológiu na EBFUK v Bratislave, jeden semester aj na LTSP v USA. Pôsobil ako učiteľ, neskôr aj ako duchovný správca na ev. gymnáziu. Stál pri vzniku cirkevného zboru Košice – Terasa, cirkevnej škôlky, sociálno – misijného projektu Deti Afriky. Je šťastne ženatý a má 4 deti. Rád premýšľa o viere, živote a spoločnosti.

Posledné blogy

Chcemviac články

Loading RSS Feed

Idea-list.sk

Loading RSS Feed