fbpx
Môže pieseň posunúť deň?

 

 
Môže pieseň posunúť deň?
 
Sedím v Evs kancelárii sám. Kolegovia odišli a je ticho. Iba okno sem tam rezonuje hlukom mesta. Modlím sa, premýšľam, modlím sa. Dnes mi práca nešla, ani do reči mi nebolo. Sedel som za stolom a robil čo bolo potrebné spraviť. Bez chuti, zanietenia, radosti. Nemám dobrý pocit s dneška aj keď je 17:00 a deň ešte má pár hodín pred sebou. Už samotne vstavanie z postele šlo dosť ťažkopádne. Dážď vonku tomu nenapomáha. Dokončujem prípravu na vystúpenie s kapelou, odpisujem na posledné maily. Prechádzam si diskografiu Johnnyho Casha. Vraciam sa k albumu ktorý som kedysi iba zľahka prešiel. Dohráva pieseň Memories Are Made of This, prichádza siedmy track ktorý posúva môj deň do inej roviny. Môže pieseň posunúť deň do inej roviny?
Je tu Johnny Cash a jeho vyznanie. Ten siedmy track. Pieseň sa volá Spiritual. Znovu som ohúrený výpoveďou jednoduchou, prežitou a tak trefnou. Cez súzvuk nástrojov, hlas legendárneho speváka a text sa prihovára Ten, čo hovrí špecifickým hlasom. On hovoril aj vtedy k Eliášovi – v tichom šelestí lístia. Nebol ani v ohni, ani vo víchre, ani v zemetrasení. Možno to poznáte – Neviete ho definovať, lebo ma v obľube hovoriť zakaždým inak. Keď prehovorí viete o koho ide. Pieseň je o mene, ktoré zaznieva refrénovito. Teraz nerezonuje len okno. Do pocitov z doterajšieho dňa, zvonku vsúpi Meno.
Jesus
Jesus
all my troubles
all my pain
will leave me
once again
Zakaždým malo moc rozrezonovať priestor kde vstúpilo. Celá večnosť a duchovným svet, aj skaly pukali a chrámová opona sa roztrhla. Mám rád to meno. Za tých 2000 niečo rokov prešlo mnohými pokriveniami.
Pre mňa ma Jeho meno, meno Ježiš predovšetkým osobnú úroveň. Lebo zhruba tuším, ako veľa pre mňa vydobyl a čo som ho stál. A viem, že v jeho mene je aj to moje. Pocit neschopnosti z nedotiahnutej práce, samoty, zvláštnej ubolenosti v tejto chvíli došli po svoju hranicu. Meno Ježiš – zvlášť znejúce v tejto piesni – akoby kreslilo deliacu čiaru melanchólii v mojom srdci. Teraz je rozpumpované v rýchlejšom tempe. Deň je posunutý do inej roviny. Lebo pieseň je zvučnejšia než ťažkopádnosť prevládajúca do tejto chvíle. Nesústredím sa na nič minulé ani nepozerám do zajtrajšieho dňa. Proste som práve tu a teraz. Pieseň zneje a stáva sa soundtrackom tohto momentu a nielen tohto.
 
Zverejnené: 16. apríla 2013

Súvisiace články

Dušan Havrilla

hudobník, väzenská misia
Umelec celou svojou bytosťou. Vyrastal na U2, robí veľmi dobrú kávu a má srdce pre ľudí, ktorí sa dostali za mreže. Líder kapely EVS Band, ktorá vydala 2 CDčka (Nádych, Pevný bod), počas covidu sa vrátil z Írska, momentálne pôsobí v CB Nitra.

Posledné blogy

Chcemviac články

Loading RSS Feed