fbpx
Huráá… pokračujme v evanjelizácii…

 

 Dostávam sa konečne k písaniu sem- týchto riadkov po prvý krát v tomto roku k čomu som už dlhší čas vyzývaný mojimi kolegami a keďže nie som až tak moc na písanie, ťažšie sa mi rozbieha. Síce väčšinu týchto riadkov píšem od januára a boli veľa krát upravované, nakoniec podávam túto podobu.

Ani neviem ako a už sme sa dosť posunuli v novom pridanom roku. Pri krátkom pohľade dozadu, bol ten zanechaný rok okrem všetkého pekného asi aj jeden z najťažších. Prežil som ale aj ten rok vďaka Pánovi a Jeho blízkosti, milosti a vernosti, čo keď som pozornejšie sledoval, viem že si to nemám ako a za čo zaslúžiť. Ale i vďaka ľuďom, ktorých mám rád a ktorí boli pri mne a prejavovali mi svoju lásku zrkadliacu Krista. Zvlášť ohľadom na to, že mi chýba-la jedna ťažko nahraditeľná osoba, ktorá navždy odišla z mojej blízkosti v tejto pozemskej realite.

Bol to prvý rok bez nej.

Tento rok však už smelo frčí s milým požehnaním od Pána. Prvé tri januárové týždne som dostal z nášho EvS od Slava voľno, asi by sa to mohlo nazvať odpočinkové-zotavujúce(?), ktoré som strávil vo Veľkom Slavkove v semáckom centre v spoločnosti domácich Findrovcov, ktorí sa so mnou delili obedmi a ďalšou pohostinnosťou. Využil som tento čas na dokonalé stíšenie pred Pánom ,,zasypaný“dobrou literatúrou. Po Biblii, to boli užitočné knihy ako Výcvik zbožného muža, životopis evanjelistu Finneyho (zaujímavé dielko venujúce sa duchovnému prebudeniu), Život Dávida od Markuša, Dejiny kresťanstva od Hanesa, Kalvínove Inštitúcie, Symbolické knihy….atď. bolo toho dosť, ale tešil som sa všetkému a vďaka Pánovi i Slavovi za túto možnosť neobvyklého voľna, aké som ešte nemal a bolo veľmi fajn.

Po ceste do Slavkova som bol ešte v Banskej Bystrici u Ištvánovcov, kde teraz Marcel pôsobí ako kaplán v tamojšom zbore pri farárovi Koštialovi. Hneď ma ponúkol ,,využil“ aj k službe a poslúžil som slovom o misii v dvoch fíliách Nemce a Kynceľová. Boli tu pozorní poslucháči, čo ma príjemne potešilo, ako i to, že po skončení bohoslužieb na oboch miestach prišli za mnou niektorí s tým, že odoberajú náš Informačný list a boli aj na niektorej z našich misijných konferencií.

Po čase voľna som s novými silami opäť nastúpil do mojej doterajšej služby v našom EvS. Tento rok to už bude -je intenzívnejšie na oboch miestach čiže v Bratislave aj v Prešove. Vo februári sa znova rozbehla moja služba aj pre väznice v Košiciach, Šaci a Prešove a v marci tiež v Banskej Bystrici popri tom sme navštívili aj mladistvých v Sučanoch, kde poslúžil slovom Slavo a zahrala skupina Out of Control.

V Banskej Bystrici sa začala z našej strany pravidelnejšia služba zatiaľ vo väzbe v meste a chystá sa aj vo výkone na Kráľovej.

fotka01V Bystrickej väzbe som bol sprvu aj s Marcelom Ištvánom-kaplánom, ktorý by tu tiež chcel chodiť tak ako mu to čas vydá. Ja som mal veľmi príjemné dojmy z troch dní, ktoré som za sebou mohol stráviť s väzňami popri tom som mal pekný čas aj s Išvánovcami a ich malou Zuzkou. Veľkou pomocou v tejto bystrickej väzbe nám bol miestny kat. kaplán, ktorého poznám z bratislavskej väzby, s ochotou nám sprostredkoval stretnutia so záujemcami o našu službu. Doviedol nám niekoľko skupín, spolu 23 ľudí. Znova som bol len svedkom toho s čím sa stretávam takmer pravidelne, že keď sa zvestuje čisté evanjelium a Pán sa priznáva, tak ľudia sú otvorení a prijímajúci zvesť s ochotou a nadšením. Vznikli teda nové kontakty, ktoré majú nádej zotrvať dlhodobejšie. Vidíme, že keď sa hovoria podstatné veci ľudí to zaujme a sú ochotnejší rozmýšľať i rozhodovať sa pre veci viery. Je to vždy dobrá škola. Bola i tu ponúknutá kresťanská literatúra, Božie Slovo(NZ), biblický korešpondenčný kurz, ale i priateľstvo, ktoré bolo srdečne opätované…lásky podanej v Kristu nie je nikdy a nikde dosť. Po krátkom čase prišla prvá pošta z tejto väznice, kde pisateľ L. vyjadruje vďačnosť za stretnutia, že ich zásluhou mu na nich boli Pánom Bohom otvorené oči, že každý deň študuje Novú zmluvu, číta si aj Buscha- Ježiš náš osud a cíti sa fajn, že dokonca nie je nervózny a že už dva týždne nefajčí. Vypracováva biblický korešpondenčný kurz…píše ešte: prosil som Pána, aby mi odpísala mama, ktorá sa dlho neozývala…a stalo sa….Po nie dlhom čase prišiel ďalší list z inej väznice z ktorej píše ďalší pisateľ A.: Pred tým ako som bol preradený do inej väznice bol som v Banskej Bystrici a tam som stretol jedného L. s ktorým som sa skamarátil a ktorému vďačím za slová ktoré mi povedal a pomohli mi sa pozrieť hlbšie do seba, teraz už viem že potrebujem Boha. Hovoril mi o vašich stretnutiach ako mu pomohli…ja chcem svoj život zmeniť a nájsť Boha, ale cez Bibliu… No čo si viac žiadať, to sú tie najkrajšie stránky tejto služby.

V Košiciach som stretol skupinu záujemcov z ktorých som už väčšinu poznal aj z iných miest a boli sem preradení, alebo som ich tu zastihol ešte  v predošlom čase v r.2010. Aj tu som našiel ochotných poslucháčov pri čom vždy znie v mojom srdci prosba k Pánovi, aby sa rozsiate ujímalo a bolo vidieť na ovocí viery.

Rovnako tak to prežívam aj v Prešove, kde momentálne tiež vznikla serióznejšia skupinka záujemcov o Božie veci.

fotka02Občas sa ozvú niektorí z niekdajších ,,klientov“, ktorí sa snažia žiť s Pánom a si dobre počínať na slobode. Smutný som  zo správ jedného -P. čo pracuje v Anglicku, že ho postihla vážna choroba, ale je statočný . Ďalší- A. písal sms –Francúzka, kde sa mu naskytla práca, že to tam ujde a že počas voľna si nájde čas aj na Bibliu, či niektorú z našich kníh, dokonca že zájde aj na našu stránku, kde si číta zamyslenia, či počúva kázne- chystá sa na našu konferenciu.

To je radosť…

 

Zverejnené: 15. marca 2012

Súvisiace články

Janko Hevera

väzenská misia, duchovné poradenstvo
Zdanlivo najtichší člen nášho tímu. Viac koná ako rozpráva. Neúnavne navštevuje väzňov po celom Slovensku, denne napíše niekoľko listov a strávi v rozhovoroch a telefonátoch aj niekoľko hodín.

Posledné blogy