fbpx
Kanye West, Jesus is King
Kanye West vydal nový album.
 
Je to album, aký málokto čakal. 
Je plný kresťanských textov, výziev k nasledovaniu Ježiša, k uctievaniu Boha.
 
Kanye prešiel zmenou. Obrátil sa k Bohu a teraz hovorí, že je poslaný, aby šíril evanjelium.
Dokonca začal organizovať pravidelné nedeľné bohoslužby. 
Niektorí sú z toho nadšení, mnohí, či už veriaci, alebo neveriaci majú k tomuto rezervovaný postoj.   
 
V rozhovore so Zane Lowe hovorí: „myslel som si, že som bohom tejto kultúry, ale táto kultúra bola mojím bohom“. Hovorí tiež o tom, že Boh si použil jeho mentálne ťažkosti, aby sa k nemu priblížil a je Mu vďačný, že ho mentálne, fyzicky a duchovne uzdravil. O sociálnych médiách hovorí: “ľudia sú závislí na sociálnych médiách. Investujú viac času do fotky na sociálnych médiách, než do skutočného života.” 
 
V rozhovore s Jamesom Cordenom v rámci show “carpool karaoke”, ktorú premenovali na “airpool karaoke” (keďže namiesto toho, aby sedeli v aute, sedia v lietadle, dokonca aj s gospelovým spevokolom) Kanye hovorí o tom, ako sa za neho ľudia modlili po tie roky, kedy nerobil dobré veci. Hovorí o tom, že Boh na ňom pracoval a že teraz chce šíriť evanjelium a spieva o tom ako potrebuje Ježiša. Na otázku o manželstve Kanye odpovedá: “Ľudia si mysleli, že byť v manželstve nie je cool, oženil som sa a zrazu povedia: to je cool. Ale je to viac než cool. Je to nebeské, je to úžasné a Boh ma používa, aby som bol príkladom.” Nadšene dodáva: „Teraz pracujem pre Boha a Boh sa cez to ukazuje. Kanye West pracuje pre Boha!” Corden sa ho neskôr pýta, ako vyzerá bežný večer v jeho rodine spolu s Kim. Kanye hovorí, že večer už nechodí von, že je rád doma s rodinou. Večerajú spolu, dajú deti spať, Kim pozerá TV. 
 
„A čo robíš ty?” pýta sa Corden. 
“Čítam si Bibliu” odpovedá Kanye. 
“Naozaj?” pýta sa Corden. 
“Naozaj” odpovedá Kanye.
 
Nezdá sa, že to všetko, čo Kanye hovorí, nemyslí naozaj. Nezdá sa, že je to súčasť marketingu k novému albumu. 
V rozhovoroch nepôsobi drzo a nafúkane. Je pokorný a hľadá v sebe čestné a úprimné odpovede. Myslí to vážne. 
 
Ja dúfam, že Kanye slávu, peniaze a všetky tlaky okolo ustojí. Nemá to ľahké. 
Niečím podobným prechádzal a prechádza Justin Bieber.
Je ľahké kritizovať, ale z nás, kto toto číta prešiel väčšími pokušeniami ako títo dvaja málokto.
Čas ukáže, ako to celé skončí.
 
Zopár myšlienok na záver:
– Boh koná a pôsobí pri kom chce. Možno si myslíme, že evanjelium môže osloviť len bežného a chudobného človeka. Nie je to pravda. Boh sa na svet pozerá inak ako my. V Jeho očiach je každý chudobný a každý potrebuje pomoc. 
– Kanye opisuje svoj duchovný zážitok. Úprimne, autenticky. Podobne ako iní, ktorí v piesniach opisujú sklamanie z lásky, alebo kritizujú určité pomery. Je to jeho osobná výpoveď a má na ňu právo. 
– Nezvolil si cestu že bude o svojej duchovnej zmene spievať a hovoriť len tak okrajovo, trochu, v náznakoch, aby nestratil vplyv a kontakty. Robí to tak priamo, ako je to len možné. Ako to robíme my?
– Každý si v živote musí dať odpoveď na otázku: Aký to má všetko zmysel? Kam smerujem? Zostane po mne niečo? Ráta sa môj život, alebo zostane po mne naozaj iba prach? Aj ten, kto má veľa a je úspešný. 
– V dnešnej dobe sa silno cení “coming out”. Uvidíme, či aj takéto “coming out” bude mať podobnú podporu, ako keď niekto zmení pohlavie, alebo sa rozhodne, že ostatným povie, že je homosexuál. Coming out Kanye Westa je, že je znovuzrodený kresťan. 
– V komentároch k videám sa objavujú aj komentáre ľudí, ktorí kvôli svedectvu Kanye Westa reštartujú svoju osobnú cestu k Bohu a majú pri tom slzy v očiach. 
– Celé to zvažujme. Ale menej sa kritizujme navzájom a viac si prajme a modlime sa za seba.
 
Zverejnené: 1. novembra 2019

Súvisiace články

Slavomír Slávik

riaditeľ, komunikátor, bloger
Má za sebou TU Zvolen, EBF UK, Média a komunikácia Nórsko. Manžel, otec, kazateľ, manažér, komunikátor. Nerád sa háda, rád počúva iných. Túži po tom, aby Boží príbeh inšpiroval stále nových ľudí.

Posledné blogy

Chcemviac články

Loading RSS Feed