fbpx
Ako pracujem na svojom živote III

V minulých blogoch som písal o tom, ako prijať svoju minulosť a odpustiť druhým a o disciplíne. Tu je niekoľko ďalších príkladov, čo robím a ktoré mi pomáhajú žiť odolnejší život. 

Schopnosť riešiť problémy. 
Keď nám prídu do EVS nové knihy, je to na jednej strane veľká radosť, zároveň aj veľká výzva. Zvyčajne niekoľko paliet kníh treba vynosiť na 2 poschodie v rukách. Zapotíme sa pri tom. Ale berieme to pozitívne – sme v posilke a ešte nám za to aj platia. Keby sme šli do posilky, musíme platiť my. A toto máme v rámci pracovného času. Samé benefity od zamestnávateľa ? Tiež ma kolegovia naučili frázu „Eat the frog first“ (Najprv zjedz žabu), teda najprv urob to, do čoho sa ti nechce, a potom máš voľný priestor na tú prácu, na ktorú sa tešíš. Skús hľadať v prekážkach niečo pozitívne. 
 
Samozrejme, sú aj výzvy v živote, kde to nie je také jednoduché. Sú situácie, kedy sme skutočne bezmocní. Sú veci, ktoré môže len Boh (Čo je nemožné u ľudí, je možné u Boha. Lk 18:27). Nemáme všetky odpovede, ani všetky riešenia. A to treba tiež prijať. 
 
Sú veci v živote, ktoré Pán Boh zázračne zmení akoby lusknutím prsta, a sú veci, na ktorých nás volá k ceste sebazapierania a zápasu (por. 1K 9:24-27). Neviem, prečo to tak je. Ale asi Pán Boh má na to svoje dôvody, ktoré ja dnes nepoznám. Ak je Boh bohom, má na to iste právo. 
 
Dobrá správa je, že keď pracujeme na jednej veci vo svojom živote, zlepšujú sa tým aj ďalšie veci. Napríklad moje malé úspechy v disciplíne, posilňujú aj moje zdravé sebavedomie. Podobne, keď pristúpim k nejakému problému proaktívne.  Pritom viem, že moja hodnota nespočíva na mojich výkonoch, ale v Kristovi. A Jemu ďakujem za každý aj malý úspech. 
 
Moje blogy k tejto téme: 
Zverejnené: 20. januára 2020

Súvisiace články

Ondrej Kolárovský

komunikátor, riaditeľ thinktank EVS
Pochádza z Bratislavy-Rače. Študoval teológiu na EBFUK v Bratislave, jeden semester aj na LTSP v USA. Pôsobil ako učiteľ, neskôr aj ako duchovný správca na ev. gymnáziu. Stál pri vzniku cirkevného zboru Košice – Terasa, cirkevnej škôlky, sociálno – misijného projektu Deti Afriky. Je šťastne ženatý a má 4 deti. Rád premýšľa o viere, živote a spoločnosti.

Posledné blogy

Chcemviac články

Loading RSS Feed

Idea-list.sk

Loading RSS Feed