fbpx
SWOT na prelome rokov
Keď sme si pred rokom plánovali veci na rok 2020, netušili sme, čo nás v ňom čaká. Mnohé z našich plánov, ak nie všetky, sú buď na smiech alebo na plač. A predsa, keď sme si v našej rodinej bubline robili hodnotenie uplynulého roka, bolo to pre nás užitočné. Uvedomili sme si, že nie všetko bolo len zlé, ale sú aj veci, za ktoré môžeme byť vďační a sú veci, ktoré sme sa naučili. 
 
K premýšľaniu  na prelome rokov som použil upravený systém SWOT. Pôvodná SWOT analýza obsahuje 4 prvky: silné stránky (Strenghts), slabé stránky (Weaknesses),  príležitosti (Opportunities) a ohrozenia (Threats). Pozmenil som jednotlivé prvky ako sú uvedené na obrázku:
 
swot na prelome rokov
 Začal som z ľavého horného rohu po riadkoch. Najľahšie je asi začať stratami, pretože za súčasnej situácie sa o nich veľa hovorí a naša myseľ sa nimi pravdepodobne aj často zamestnáva. Skončíme s nádejným pohľadom na príležitosti vpravo dole. Smerom do budúcnosti potrebujeme mať pohľad nádeje. 
  
Straty v roku 2020: Každý prežil za uplynulý rok niečo, čo by mohol definovať ako stratu. Môžu to byť také vážne veci ako strata zdravia, blízkeho človeka, práce a pod., až po menšie straty ako je skutočnosť, že sme neboli na dovolenke. Straty môžu byť materiálne i nemateriálne. 
 
Zisky v roku 2020: V súvislosti s rokom 2020 sa veľa hovorí o stratách. Ale žiaden rok nie je len o stratách. Získali sme nové skúsenosti, možno nové zručnosti, nové návyky (niektoré nové návyky môžu byť v skutočnosti stratou, ako napr. prejedanie sa a s tým pribúdajúce kilogramy). 
 
Výzvy roka 2021: Sú výzvy, o ktorých vieme, a určite budú aj také, o ktorých netušíme. Ale minimálne na tie, o ktorých vieme, sa môžeme lepšie pripraviť. Napríklad niektoré straty z minulého roka sa do tohto prenášajú ako pokračujúce výzvy. 
 
Príležitosti roka 2021: Výzvy sa môžu v skutočnosti stať aj našimi príležitosťami. A tiež je pravda, že nie všetky príležitosti sa nám podarí uskutočniť či naplniť. A tak sa môžu v priebehu času premeniť na výzvu. 
 
 Následné kroky
 
Takáto analýza je sama o sebe ešte málo. Sama o sebe nie je dostatočná k tomu, aby nás motivovala ku konkrétnej akcii. Aby sme mali konkrétne plány, ciele a následné kroky, je potrebné urobiť ešte nasledovné kroky:
 
Objav svoje „prečo“! 
  • Prečo vnímam niečo ako stratu?
  • Prečo niečo vnímam ako zisk?
  • Prečo niečo vnímam ako výzvu? (Čoho sa obávam?)
  • Prečo niečo vidím ako príležitosť? (Čo si od toho sľubujem?)
 
ČO konkrétne urobíš a KEDY, aby si:
  1. efektívne čelil výzvam, ktoré ťa čakajú?
  2. efektívne sa chopil príležitostí, ktoré vidíš?
 Veľmi doporučujem, aby si si všetky svoje odpovede zapísal. Tak sa k nim môžeš v priebehu roka vracať, korigovať ich a pod.  
 
 
Môj príklad:
 
Rôzne grafy 1
Moje „prečo“ som si zadefinoval aktuálne takto: 
 
Chcem sa viac podobať Kristovi, chcem naplniť plán, ktorý má pre mňa Boh a chcem lepšie slúžiť svojej rodine.
 
Konkrétne kroky: 
  • – porozprávať sa dnes doma v rodine, čo si myslia o mojom nápade
  • – zavolať do konca týždňa trom priateľom, čo si myslie o mojom nápade
 
A na záver: 
 
Jakub, Ježišov brat, nás upozorňuje vo svojom liste (Jk 4:13-15), že pri plánovaní všetkého by sme mali mať na pamäti, že naše plány majú svoje obmedzenia. Je veľa faktorov, ktoré nepoznáme a ktoré nie sú vôbec v našich rukách. Aj pri plánovaní a stanovovaní cieľov je lepšie byť pokorný a počítať s tým, že veci sa môžu vyvíjať inak. 
 
Ja sa vo svojom živote opakovane vraciam k modlitbe, ktorú nachádzame v Žalme 139:34-24. Doporučujem modliť sa túto (alebo podobnú) modlitbu vždy pred začiatkom i na konci každého nášho premýšľania či plánovania. Môžeš sa ju pomodliť aj teraz:
 
Preskúmaj ma, ó Bože, poznaj moje srdce;
skúmaj ma a poznaj moje myšlienky! 
Viď, či som na ceste do trápenia,
a veď ma cestou večnosti! Amen. 
 
 
 
 
Ďalšie tipy pre plánovanie života:
 
Viacero užitočných článkov nájdeš na stránke www.chcemviac.com ako napr. tento: Ako si stanoviť ciele, ktoré budú zamerané na Boha.
 
Moje staršie blogy k téme:
 
 
 
Zverejnené: 12. januára 2021

Súvisiace články

Ondrej Kolárovský

komunikátor, riaditeľ thinktank EVS
Pochádza z Bratislavy-Rače. Študoval teológiu na EBFUK v Bratislave, jeden semester aj na LTSP v USA. Pôsobil ako učiteľ, neskôr aj ako duchovný správca na ev. gymnáziu. Stál pri vzniku cirkevného zboru Košice – Terasa, cirkevnej škôlky, sociálno – misijného projektu Deti Afriky. Je šťastne ženatý a má 4 deti. Rád premýšľa o viere, živote a spoločnosti.

Posledné blogy

Chcemviac články

Loading RSS Feed

Idea-list.sk

Loading RSS Feed