fbpx
Dobrý výber životného partnera
Mnohé páry, ktoré prídu pre pomoc k psychológovi, prichádzajú už príliš neskoro. Je tam už veľa starých krívd, nedorozumení a nánosov. Dokonca tí, ktorí sa zaoberajú manželskou terapiou hovoria, že žiadne skvelé vyučovanie o vzťahoch, ani tie najlepšie rady, ani tá najlepšia terapia, nevyriešia zlý výber životného partnera.
 
Aby sme my sami boli dobrým partnerom, aby sme si vedeli dobre vybrať potrebujeme 3 veci:  
 
– Poznať sám seba. Kto som? Aké su moje potreby? Čo sú moje dary? Čo chcem v živote vlastne dosiahnuť? Ktorým smerom kráčam? Čo je pre mňa v skutočnosti najdôležitejšie? Čím viac poznám seba, tým ľahšie reagujem na okolnosti života. Čím viac poznám seba, tým lepšie viem s akým človekom sa dobre dopĺňam. Keď neviem kto som, čo chcem, kam kráčam, tak sa mi môže stať, že skončím vo vzťahu s človekom, s ktorým nakoniec zistíme, že smerujeme opačnými smermi.
– Budovať v sebe nesebecký charakter. To je poznanie toho, že obidvaja vo vzťahu majú potreby a potreby obidvoch sú rovnako dôležité. Je to ochota načúvať. Ochota dohodnúť sa. Ochota a schopnosť hľadať spoločnú cestu, spoločné riešenia, nie presadiť si svoj názor.  Je to nie o tom, že kto bude víťaz, ale o tom, ako spolu uspejeme a bude nám dobre. Nesebecký charakter je dôležitý. Psychológovia hovoria, že pribúda bezcitných ľudí, pre ktorých je plat a úspech dôležitejší než rodina a vzťahy.
– Musíme sa učiť dobre a citlivo komunikovať. To znamená učiť sa reagovať pokojne, nie impluzívne, učiť sa aktívne počúvať, pýtať sa, nevyhrážať sa, neprenášať hnev. Mnohí ľudia si navzájom nevedia povedať prepáč, ďakujem, prosím. 

 

Výskumi medzi mladými ľuďmi ukazujú, že čím čím sú zrelšími a kvalitnejšími ľuďmi, to znamená, čím viac poznajú sami seba, čím viac rozumejú potrebám druhých, čím lepšie dokážu komunikovať, tým lepšie a zdravšie vzťahy vytvárajú. Tým ľahšie spoznajú varovné signály nebezpečného vzťahu. A do takého ani nevstúpia.

 
Tento blog je úryvkom z audio zamyslenia 3 myšlienky o vzťahoch: https://chcemviac.com/audio/3-myslienky-o-vztahoch/
 
Zverejnené: 28. septembra 2020

Súvisiace články

Slavomír Slávik

riaditeľ, komunikátor, bloger
Má za sebou TU Zvolen, EBF UK, Média a komunikácia Nórsko. Manžel, otec, kazateľ, manažér, komunikátor. Nerád sa háda, rád počúva iných. Túži po tom, aby Boží príbeh inšpiroval stále nových ľudí.

Posledné blogy

Chcemviac články

Loading RSS Feed