fbpx
Ohliadnutie sa za rokom 2020

Na sklonku roka 2020 som bol oslovený z redakcie denníka Postoj, aby som sa obzrel spať za končiacim rokom a vybral z neho udalosť, fenomén alebo osobnosť kresťanského sveta a zhodnotil ju. Určite sa ponúka veľa námetov. Rok 2020 bol aj rokom pandémie COVID-19, ktorá ovplyvnila výrazne aj cirkvi a kresťanov. Nie vždy sme vo všetkom obstáli. Ja zostanem na Slovensku a vyzdvihnem dve osobnosti.

Tou prvou je profesor Vladimír Krčméry. Už jeho životný príbeh sám osebe stojí za zmienku a je veľmi inšpiratívny. Výrazne sa dostal na oči verejnosti v tomto roku aj v súvislosti s pandémiou Covid-19. Získal si určite mnoho fanúšikov, ale aj nemálo kritikov. Rozpráva múdro, s nadhľadom a so skúsenosťou, s humorom a s ľahkosťou a hovorí nenútene a prirodzene o svojej viere v Pána Boha. Obdivujem, ako prirodzene dokáže zakomponovať prakticky do hocijakej témy odkaz na Pána Boha alebo biblickú múdrosť. Robí to pritom veselo a s rešpektom voči tým, ktorí majú iný svetonázor.

V tomto je pre mňa podobnou inšpiráciou aj Sima Martausová. V piesňach má odkazy na svoju kresťanskú vieru, a predsa sú populárne aj v širšej verejnosti. Dokladom toho je aj to, že sa stala speváčkou roka v ankete OTO 2020.

Obaja, Krčméry i Martausová, sú profesionálmi vo svojom odbore a ich práca má spoločenský prínos, hoci vo veľmi rozdielnych sférach. Pritom prezentujú svoje kresťanské postoje prirodzeným a nenúteným spôsobom tak, že to rešpektujú aj tí, čo majú iní názor. Ich viera nie je prekážkou, aby boli akceptovaní širšou verejnosťou. Páči sa mi ich prirodzenosť, pokora, veselosť a smelé svedectvo o Pánu Bohu. Pritom nepadli do pasce politizácie svojej viery. Naša krajina i cirkev by potrebovali čím viac takýchto kresťanov, ktorí svoju vieru nielen praktizujú, ale ju aj vyznávajú bez ohľadu na to, či je to populárne.

 

Celú anketu spolu s odpoveďami ďalších respondentov si môžeš prečítať TU. 

Photo by Randy Jacob on Unsplash

Zverejnené: 5. januára 2021

Súvisiace články

Ondrej Kolárovský

komunikátor, riaditeľ thinktank EVS
Pochádza z Bratislavy-Rače. Študoval teológiu na EBFUK v Bratislave, jeden semester aj na LTSP v USA. Pôsobil ako učiteľ, neskôr aj ako duchovný správca na ev. gymnáziu. Stál pri vzniku cirkevného zboru Košice – Terasa, cirkevnej škôlky, sociálno – misijného projektu Deti Afriky. Je šťastne ženatý a má 4 deti. Rád premýšľa o viere, živote a spoločnosti.

Posledné blogy

Chcemviac články

Loading RSS Feed

Idea-list.sk

Loading RSS Feed