fbpx
Budúcnosti sa nemusíme báť
Ľudí, ktorí sú chorí, pribúda.  
Niektorí sa začínajú báť, viac sa modliť, začínajú hľadať pomoc u Boha.   
 
Ale ako si Boha predstavujeme? Aký vlastne je?
 
Monohí si ho predstavujú ako “džina – zázračného ducha” z čarovej lampy, ktorú našiel Aladin. Lampu pošúchame modlitbou, dobrým skutkom a “džin” nám splní naše prianie. Budeme zdraví a šťastní. 
 
Bblia však hovorí, že Boh takýto nie je. 
Boh tu nie je na to, aby splnil všetky naše priania, keď už nevieme ako ďalej.  Skôr my sme tu na to, aby sme pokorne žili a uznali, že On vie o živote viac, ako my. Biblia hovorí o tom, že svet sa netočí okolo nás a nášho šťastia. Dokonca niektorí, ktorí sú pravidelne v kostole, upadli do falošnej predstavy, že tým, že žijú správny náboženský život si Božiu priazeň zaslúžia. Že môžu s Bohom vyjednávať. Nie je to tak. 
 
S Bohom nemôžeme vyjednávať, nevieme si nič u Neho zaslúžiť. Nikto.
A predsa na nás nezabúda. Predsa je tu pre nás šanca. 
Biblia realisticky hovorí o tom, že život je ťažký a nie je iba o našom šťastí. Hovorí o tom, že tu bude utrpenie a neistota a nespravodlivosť. Že menej ide o to, či budeme stále šťastní, a viac o to, ako v okolnostiach života, ktoré nás stretnú obstojíme.  
Zároveň hovorí, že keď sa prestaneme zameriavať na seba, šťastní budeme a budúcnosti sa nemusíme báť. 
 
A prečo sa budúcnosti nemusíme báť?
  1. Báť sa nemusíme, lebo keď sme v strachu, utrpení a bolesti, On je v tom s nami. Nejde o to, že sa nám nič nestane. Každý bude v živote ťažkým veciam vystavený. Ale keď to príde, máme Niekoho, kto rozumie. On tiež trpel. (V skutočnosti, ten, kto v živote ešte vážnym výzvam nečelil, je zväčša vo svojom rozmýšľaní plytký a povrchný.)
  2. Báť sa nemusíme, lebo smrťou sa naša existencia nekončí. Biblia stále prizvukuje, aby sme náš život prispôsobili tomu, že to, čo zažívame tu a teraz, nie je všetko. V takejto nádeji  žili napríklad černošskí otroci v Amerike. Žili v hrozných podmienkach, boli v neslobode, a predsa si dokázali udržať vnútornú slobodu a radosť, lebo vedeli, že smrť nemá posledné slovo. V skutočnosti musíme naše životy prehodnotiť. Viac žiť tak, že to bude dobrá investícia pre večnosť. 
  3. Báť sa nemusíme, lebo za všetko zlo, čo sme kedy spravili, Ježiš už na kríži zaplatil. 
Niektorí hovoria, že Boh nie je.
 
Ale ak Boh nie je, tak sme v utrpení, strachu a bolesti odkázaní len sami na seba.
Ak Boh nie je, tak nikdy nebude dosiahnutá úplná spravodlivosť. Skutočný trest pre tých, na ktorých je zákon krátky a skutočné objatie pre tých, ktorí trpeli. 
Ak Boh nie je, tak to, čo sme v živote zažili a vytvorili, napokon zapadne prachom.
 
Ale ak Boh je, tak je tu budúcnosť, je tu spravodlivosť, je tu život, ktorý ani smrť nedokáže ukončiť. 
Zverejnené: 9. marca 2020

Súvisiace články

Slavomír Slávik

riaditeľ, komunikátor, bloger
Má za sebou TU Zvolen, EBF UK, Média a komunikácia Nórsko. Manžel, otec, kazateľ, manažér, komunikátor. Nerád sa háda, rád počúva iných. Túži po tom, aby Boží príbeh inšpiroval stále nových ľudí.

Posledné blogy

Chcemviac články

Loading RSS Feed