fbpx
Tip na lepšie manželstvo
Mám pre vás jeden tip na zlepšenie vášho manželstva. Áno, je to len jedna vec. Určite nevyrieši všetko a je toho omnoho viac o čom by sa dalo hovoriť a o čom má zmysel hovoriť. Ale keby som mal vybrať len jednu vec, tak je to táto. A je to vec, ktorú sme v istom období svojho manželského života zanedbali. Nie schválne. Jednoducho sme neboli dosť obozretní, nevideli sme to ako dôležité, boli sme pohltení inými vecami a…
 
Je to čas na rande. Áno, nielen počas chodenia, nielen počas prvého roku manželstva. Ale aj po piatich rokov manželstva, aj po desiatich, aj po dvadsiatich, stále… 
 
Čas na rande 
je chvíľou, kedy si vyjdeme s manželkou spolu von len tak. Nejdeme nič riešiť, nič vybavovať (len niekedy) ani nič nakupovať (len občas). Spoločné nakupovačky a vybavovačky sú tiež fajn a to aj robíme, ale to nie je rande. Fajn je aj každý večer sa porozprávať, alebo aj hocikedy, kedy je na to príležitosť. Robiť veci spolu je fajn, spolu niečo riešiť je fajn. 
 
Ale rande je niečo trochu iné. Je to chvíľa, ktorú sme si oddelili pre seba navzájom, aby sme jednoducho boli spolu. Odtrhnúť sa od kolobehu života, od zhonu a ruchu, od detí a povinností… Keď náhodou zazvoní vtedy telefón a ja ho náhodou nedopatrením zdvihnem, poviem, že nemôžem, že mám jednanie. (Pozor, nie vždy, keď poviem do telefónu, že mám jednanie, tak som na rande s manželkou.) Alebo keď niekto chce, aby som sa s ním stretol, a je to čas, kedy máme svoje pravidelné rande, tak pozriem do kalendára a poviem, že nemôžem, že tam už mám jedno stretnutie. Nemusím vysvetľovať, že aké. Je to dôležité stretnutie. Jedno z najdôležitejších. A druhí to musia rešpektovať. Keď som to takto natvrdo nerobil, tak sa veľmi ľahko stávalo, že sa čas na rande nenašiel. Je stále toľko požiadaviek, toľko povinností, stále je čo robiť, čo riešiť, niekam sa ponáhľať… 
 
Je to čas, kedy nanovo objavujeme jeden druhého, kedy sa tešíme z toho, že sme spolu. Nie vždy je to úžasná romantika. Vlastne, väčšinou ani nie. Ale dôležité je to, že sme spolu a že komunikujeme, a že sme spolu radi. Keď spolu sedíme za stolom v reštaurácii, znamená to, že nie sme pohádaní, že nám na sebe záleží, že ten druhý je pre mňa prioritou. Je pre mňa tak dôležitý, že som ochotný ostatné dôležité veci odsunúť vedľa. Nie moja manželka je na vedľajšej koľaji, ale to ostatné. 
 
A deti to vidia. A to je tiež dôležité. Je dobré, ak deti vedia, že ocko a mamka sa stále ľúbia, a že chcú byť spolu. Je to istota a bezpečie aj pre ich život. A je to aj príklad, že manželstvo stojí za to. 
 
Niekto chodí na prechádzky, my väčšinou ideme spolu jesť. Radi jeme. A keď sme hladní, sme nervózni. Ale keď sme najedení, sme takí spokojní a usmievame sa. Na seba navzájom. A ani jeden z nás nemusí variť. A ani umývať riad. Jednoducho skvelé. Ale vy si môžete nájsť svoju vlastnú formu i spôsob. Je dobré aj obmieňať rôzne spôsoby ako ísť spolu na rande. 
 
Čo robíte pre svoje lepšie manželstvo vy? 
 
Jedna z možností ako začať je vybrať si niektorú z akcii počas NTM  alebo si môžete zahrať manželské bingo.
 
Napíšte svoje tipy na ondrej@evs.sk alebo na Facebook EVS. 
 
 
PS: O rande s deťmi niekedy nabudúce, pretože aj to je dôležité. A to som tiež v istom období zanedbal. 
 
Zverejnené: 9. februára 2020

Súvisiace články

Ondrej Kolárovský

komunikátor, riaditeľ thinktank EVS
Pochádza z Bratislavy-Rače. Študoval teológiu na EBFUK v Bratislave, jeden semester aj na LTSP v USA. Pôsobil ako učiteľ, neskôr aj ako duchovný správca na ev. gymnáziu. Stál pri vzniku cirkevného zboru Košice – Terasa, cirkevnej škôlky, sociálno – misijného projektu Deti Afriky. Je šťastne ženatý a má 4 deti. Rád premýšľa o viere, živote a spoločnosti.

Posledné blogy

Chcemviac články

Loading RSS Feed

Idea-list.sk

Loading RSS Feed