fbpx
Ako mať lepší rok ako vlani
John Maxwell hovorí, že skúsenosti samé o sebe nás nerobia ani lepšími ani múdrejšími. Len skúsenosti, ktoré vyhodnotíme (zhodnotíme, prehodnotíme), nás môžu urobiť múdrejšími a lepšími. A je to pravda. Určite poznáte ľudí, čo prešli tou istou skúsenosťou, a predsa z nej vyšli ako rôzni ľudia. Tá istá choroba môže viesť u jedného k zahorknutiu, u iného k vďačnosti. Zlyhanie v práci môže viesť u jedného k tomu, že sa zmotivuje a vypne k lepšiemu výkonu, iný sa však vzdá skôr ako začne. Prelom rokov je prirodzený čas, kedy sme otvorení k tomu, aby sme nejakým spôsobom reflektovali uplynulý rok a premysleli to, čo by sme chceli dosiahnuť, zmeniť, zlepšiť v novom roku. 
 
Ja som si napísal nasledovný súbor otázok: 
Kto som? 
Aký mám charakter, povahu, schopnosti, spiritualitu? Čo ma baví? Čo ma nebaví?
Aké mám hodnoty? 
Čo je pre mňa dôležité? O čom premýšľam? Čomu venujem čas? 
Kam idem? 
Aké mám ciele? Čo chcem dosiahnuť? Čo chcem zmeniť? 
Čo by som chcel, aby o mne raz povedali moji najbližší (manželka, deti, priatelia, kolegovia, zákazníci)
Biblia a duchovná formácia
Čo by som mal robiť?
Komu o tom povedať? 
Čo som sa naučil spamäti?
Čo som sa naučil?
Charakterová formácia
Čo potrebujem zmeniť?
Čo potrebujem rozvíjať? 
Vzťahy
Komu potrebujem odpustiť? 
S kým sa potrebujem stretnúť?
S kým je potrebné, aby som trávil viac času?  
Komu sa potrebujem vyhýbať?
Profesionálny rast
Čo sa potrebujem naučiť?
V čom sa potrebujem zlepšovať?
Rast v líderstve
Čo sa potrebujem naučiť?
V čom sa potrebujem zlepšovať?
Kto mi v tom pomôže? (kolega, priateľ, mentor, kniha, video, kurz….)
S kým sa môžem o to podeliť? (manželka, priatelia, deti, kolegovia, susedia, ľudia v cirkvi, môj nadriadený)
 
Tento zoznam otázok je veľmi dlhý a vyžaduje značný objem času na poctivé odpovede. 
 
Tip ako na to:
Tip 1: Nemusíš to zvládnuť za hodinu, deň ani víkend… Môžeš na týchto otázkach pracovať priebežne, celý rok. Dôležité je začať. Aj malý krok dobrým smerom je viac ako prešľapovať na mieste.
Tip 2: Nemusíš si prejsť všetky otázky. Vyber si z nich hoci len pár, ktorým sa chceš venovať teraz intenzívnejšie a pracuj len na nich. Keď ich prejdeš, môžeš sa posunúť k ďalším. Ak dnes spravíš malý krok a vlani si neurobil žiaden, aj tak si na tom teraz omnoho lepšie ako vlani.
Tip 3: Nechoď po otázkach v tom poradí ako sú tu uvedené. Vyber si hociktorú, hoci od konca, ktorá ti dáva momentálne najviac zmysel. Nerobíš domácu úlohu pre učiteľa. Robíš niečo pre seba. Ak sa však zlepší tvoj život, zlepší sa život aj ľudí okolo teba. 
Tip 4: Urob radšej menej, ale poctivo. Ani ja nezamýšľam venovať sa každej otázke rovnako dôsledne. Ber to len ako zoznam, ktorý ťa má inšpirovať (a vytvor si hoci vlastné otázky) a nie ako úlohy, ktoré musíš plniť.  
Tip 5: Kto to urobí za teba? Nikto, je to na tebe. Preto začni malým krokom hneď. 
Tip 6: V tom, čo si si vybral, že nad tým budeš premýšľať, buď tak konkrétny ako sa len dá. Čím konkrétnejší budeš, tým väčšia šanca, že na tom budeš pracovať. Všeobecné frázy, zbožné želania či vzdušné zámky nám život nemenia. Meníme sa konkrétnymi malými krokmi. 
Tip 7: Toto nie je šprint, ktorý máš absolvovať za pár chvíľ. Nie je to ani maratón, ktorým máš zvládnuť dnes. Je to púť, ktorou kráčaš celý život. Uvoľni sa. Uži si to. 
 
Bonus: Pozri aj blog:  Tip na spoločnú aktivitu na prelome rokov: https://www.evs.sk/index.php/blogy/blog-ondrej/author/1216-ondrej
 
Ak máš svoj systém, ktorý sa ti osvedčil, podeľ sa s ním na ondrej@evs.sk alebo môžeme spolu diskutovať na Facebooku EVS, keď napíšeš moju menovku @Ondrej Kolárovský na https://www.facebook.com/evsko/
 
Pozývam ťa aj na tréning Odolný život, ktorý organizujeme 18.1. v Prešove. Viac info nájdeš na trening.evs.sk 
Zverejnené: 9. januára 2020

Súvisiace články

Ondrej Kolárovský

komunikátor, riaditeľ thinktank EVS
Pochádza z Bratislavy-Rače. Študoval teológiu na EBFUK v Bratislave, jeden semester aj na LTSP v USA. Pôsobil ako učiteľ, neskôr aj ako duchovný správca na ev. gymnáziu. Stál pri vzniku cirkevného zboru Košice – Terasa, cirkevnej škôlky, sociálno – misijného projektu Deti Afriky. Je šťastne ženatý a má 4 deti. Rád premýšľa o viere, živote a spoločnosti.

Posledné blogy

Chcemviac články

Loading RSS Feed

Idea-list.sk

Loading RSS Feed